Sosyal Medya
Trend

2020 YKS Tercihleri Başladı! YKS tercihleri nasıl yapılır?

2020 YKS Tercihleri Başladı! YKS tercihleri nasıl yapılır? YKS 2020 Tercihleri Başladı! Milyonlarca öğrenci YKS sınavında ter dökmüştü. Bugün de ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün sosyal medya hesabından paylaştığı mesajla 2020-YKS tercihlerinin başladığını açıkladı.

TERCİHLERİ BAŞVURULARI NE ZAMANA KADAR?

2020-YKS tercihleri başvurularının 6-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı açıklandı. Öğrenciler de büyük bir heyecanla tercih işlemlerini yaptıklarını ifade etti.

yks
2020 YKS Tercihleri Başladı! YKS tercihleri nasıl yapılır? 4

2020 YKS Tercihleri Başladı! YKS tercihleri nasıl yapılır?

Milyonlarca öğrenci eğitim yolunda bugün önemli bir karar verecek. Öğrencilerin üniversite hayatı bu tercihler sonucu belli olacak. Peki YKS tercihleri nereden yapılacak?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2020 YKS tercihlerinin 6-14 Ağustos tarihlerinde https://ais.osym.gov.tr sayfasından ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından yapılabileceğini açıkladı.

Üniversite adayları öğrencileri, 2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna aşağıdaki linkten erişebilir. Üniversite bölüm tercihlerini yapacak öğrencilerin Kılavuzu dikkatli bir şekilde incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları çok önemli.

1200x627 1574406459946
2020 YKS Tercihleri Başladı! YKS tercihleri nasıl yapılır? 5

YKS TERCİH KILAVUZU VE KONTENJANLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Not: ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli sayılmayacaktır. Tercihler yalnızca elektronik ortamda işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiç kimseyle paylaşmamaları gerekiyor. T.C kimlik numarası ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin hiç kimseyle paylaşmaması çok önemli.

TERCİHLER NASIL YAPILMALIDIR?

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır.

Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, bu Kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir. Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarını, 2020-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını, 2020-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 170 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir. Yukarıdaki açıklamalara göre her adayın, girmek istediği programları Tablo-3 veya Tablo-4’ten bularak tercih sırasına koyması gerekir.

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU NASIL KULLANILIR?

“Üniversite Seç” seçeneğine üniversite ismini yazarak, o üniversitedeki lisans programlarının listesini görebilirsiniz. Detayları öğrenmek için programın üstüne tıklayabilirsiniz.

“Program Seç” kutucuğuna ilgi duyduğunuz programı (mesleği) girdiğinizde, bu isimli programların bulunduğu üniversiteleri görebilirsiniz. Detaylarını görmek istediğiniz program için üniversitesinin üzerini tıklayabilirsiniz.

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYIN

2020 YKS Tercihleri Başladı! YKS tercihleri nasıl yapılır?

2020 YKS Tercihleri Başladı! YKS tercihleri nasıl yapılır?

2020 YKS Tercihleri Başladı! YKS tercihleri nasıl yapılır?

2020 YKS Tercihleri Başladı! YKS tercihleri nasıl yapılır?

2020 YKS Tercihleri Başladı! YKS tercihleri nasıl yapılır? ÖSYM Başkanı YKS tercihlerinin başladığını açıkladı. Tercih tarihleri belli oldu

User Rating: Be the first one !

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu