Teknoloji
Trend

5G nedir? 5G teknolojisi nedir?

5G nedir? 5G teknolojisi nedir? Yeni nesil teknoloji olarak hayatımıza girmeye hazırlanan 5G nedir? Yakın zamanda tüm dünya 5G teknolojisine geçecek. Peki 5G nedir? Ne işe yarar?

5G NEDİR?

5G teknolojisi 5.nesil telekomünikasyon hizmetidir. Yani; yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi anlamına geliyor. 5G teknolojisi çok daha hızlı internet hızı sunacak bizlere. Yani internet ortamında çok daha hızlı içerikler indirilecek. Film veya oyun indirme süreleri çok daha az sürecek.

5G Teknolojisi Ne İşe Yarayacak?

3G’den 4G’ye geçerken internetin hızının yükseltmek dışında çok da fazla hayatımızda değişiklik yapmadı. Fakat 5G teknolojisi ile birçok alanda ve yaşamımızda köklü değişiklikler olacak. Örnek verecek olursak; akıllı evler, uzaktan ameliyatlar, yapay zeka çalışmaları gibi birçok örnek verilebilir.

2012’de hayatımıza giren 4G teknolojisi hızlı interneti yaşamımıza soktu. 5G teknolojisi ise 2020 itibariyle hayata geçmeye hazırlanıyor. 5G teknolojisi aslında insan hayatının birçok alanında devreye girecek. 5G ile birlikte saniyede 10 gigabyte internet hızı hedefleniyor.

Kullanılan internet hızı hala uzaktan bağlantı konusunda gecikmeler yaşanıyor. Örneğin akıllı otoyollara 4G teknolojisi yetersiz olduğu henüz geçilemiyor. İşte 5G teknolojisi ile akıllı otoyollar da artık hayatımızda olacak.

Bunu Okudun Mu?🔥👇

5G Teknolojisi İle Uzaktan Ameliyatlar Yapılabilecek

Bir diğer örnek, hastanelerde kullanılan cerrahi ameliyat robotları. Türkiye’de de bulunan bu robotların henüz uzaktan kullanımı yapılamıyor. 5G teknolojisi ile başka bir ülkeden başka bir ülkeye uzaktan bağlanılarak uzaktan ameliyatlar yapılacağı öngörülüyor.

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu