Sosyal Medya
Trend

Alexa nedir? Alexa nasıl kurulur?

Alexa nedir? Alexa nasıl kurulur? Alexa ABD’de 1996 yılında kurulmuş ve web sitelerinin trafikleriyle ilgili istatiksel bilgileri sunan bir uzantı aracıdır. Alexa, amazon.com tarafından yönetilen bir internet şirketidir. Alexa nedir? Alexa nasıl kurulur?

ALEXA NE İŞE YARAR?

Alexa ile birlikte bakmak istediğiniz sitenin trafiklerini ve sıralamasını görebilirsiniz

Kurucular: Brewster Kahle, Bruce Gilliat’tır.

ALEXA TOOLBAR (ARAÇ ÇUBUĞU) NASIL KURULUR?

Alexa ile birlikte bakmak istediğiniz sitenin trafiklerini ve sıralamasını görebilirsiniz. Alexa için ayrıca bir kayıt oluşturmanıza gerek yok. Web tarayıcınıza kuracağın Alexa eklentisi ile sitelerin sıralamasını ölçebilirsiniz. Örneğin, Google Chrome’dan araç çubuğu kısmından “Alexa” kelimesini arayarak Alexa kurulumunu basitçe yapabilirsiniz.

Alexa
Alexa nedir? Alexa nasıl kurulur? 3

Alexa toolbarını kullanan kişilerin girdiği internet siteleri daha hızlı bir şekilde ölçümlenir. Bu da girilen sitenin sıralamasını yükseltir. Alexa’da ölçülen bir sitenin sıralaması ne kadar düşükse, o site o kadar değerli ve çok fazla kullanıcıya sahip demektir. Örneğin 2131 sıralaması olan bir site 5342 sıralaması olan bir siteden daha fazla trafiğe sahip demektir.

Alexa kurulumu sonrası web tarayacınızın sağ üst köşesinde çıkan Alexa simgesine tıkladığınızda hangi sitedeyseniz size o site hakkında bilgiler verir. Sitenin ülkenizdeki ve dünyadaki sıralaması, sitenin hızı, siteye benzer diğer siteler hakkında kısa bilgiler sunar.

Fakat artık Alexa’ya sadece bir sıralama ölçme yeri olarak bakılıyor. Fakat reklam vermek gibi bir fikriniz varsa Alexa bu konuda hala çok önemli.

BİR SİTENİN ALEXA DEĞERİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR? YANİ SİTE NASIL ÖNLERE GELİR?

-Web tarayıcınıza Alexa yükleyin. Sitenize giren kullanıcılarda da Alexa yüklü ise sitenizin değeri o kadar düşer -sıralamanız artar- yani sitenizin trafiği o kadar artar. Fakat ne yazık ki Türkiye’de Alexa toolbar kullanımı çok fazla yaygın değil.

-Kaliteli içeriklere sahip webmaster forumlarından veya bloglarından reklam ya da link alabilirsiniz. Webmasterların Alexa kullanma oranı daha yüksek olduğundan dolayı sitenize daha fazla webmaster kullanıcısı geleceğinden sitenizin değeri de o derece düşer.

-Girdiğiniz içeriklerin kaliteli ve özgün olmasına dikkat edin. Yazılarınıza bir fotoğraf veya bir video yüklemeye özen gösterin. Bu da yazıların içindeki kullanıcıyı yazıda daha fazla tutar ve sitenizin kalitesini arttırır. Çünkü Alexa’nın bir diğer değerlendirme kıstası da kullanıcının sitede geçirdiği süredir.

-Alexa Toolbar’ı gibi size yardımcı olacak olan Alexa Rank Widget aracını kurun.

Alexa nedir? Alexa nasıl kurulur?

Alexa nedir? Alexa nasıl kurulur?

Alexa nedir? Alexa nasıl kurulur?

Alexa nedir? Alexa nasıl kurulur?Alexa Toolbar (Araç çubuğu) nasıl kurulur? Bir sitenin Alexa değeri nasıl düşürülür?

User Rating: 4.65 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu