Banka Borcu Yoktur Yazısı Örneği

Banka Borcu Yoktur Yazısı Örneği nedir? Banka borcu yoktur yazısı nasıl olmalıdır? Ne zaman istenir? Ne zaman gelir? Kredi faizlerinin düşürülmesiyle birlikte vatandaşlar tarafından rekor oranlarda krediler çekilmiş ve ihtiyaçlar doğrultusunda harcanıldı.

Banka Borcu Yoktur Yazısı Örneği

Çekilen krediler nedeniyle bankalara da borçlanmış oluyoruz. Vadeli olan taksitler tarihi geldiği zaman ödenir. Fakat alınan kredilerin taksitleri bazen ödenmeyebilir, maddi olarak uygun olamayabiliriz. Bu nedenle ödenmeyen her banka borcu ya da vergi borcu KKB (Kredi Kayıt Bürosu) sistemine kaydedilir ve orada görülür. Genel anlamda kredi borçları avukatlar tarafından takip edilir. Bu borç kapatıldığı takdirde yeni bir kredi kullanımı için “Banka borcu yoktur yazısı” ya da ibraname kurum tarafından talep edilir.

BANKA BORÇLARI KKB SİSTEMİNDE GÖRÜLÜR

Artık hepimiz bir şekilde bankalarla içli dışlı oluyoruz. Bir iş yapmak ya da araba satın almak veya ev almak için genel olarak bankaya gidilip kredi çekilir. Böylece yıllarca kredi taksitleri ödeme serüvenimiz başlamış olur. Bankalar olmadan da yatırım yapmak veya başka bir iş yapmak artık pek mümkün olmuyor. Bu nedene bankalar hayatımızın bir parçası artık. Fakat çekilen kredilerin vakti gelen taksitleri ödenmediği takdirde borçlarımız KKB yani Kredi Kayıt Bürosu’na kayıtlı hale geliyor. Bu da daha sonra kredi çekme durumlarında karşımıza bir sorun olarak çıkmaktadır. Örneğin, KKB puanı düşer, faiz oranları yükselir ve kredi çekmek zorlaşacaktır.
BANKA BORCU YOKTUR YAZISI NEDİR
Yeni bir kredi çekilmek istendiği vakit, KKB kaydına bakılarak ona göre bir kredi limiti çıkarılır. Daha önce kredi borcu olan veya ödemelerde sıkıntı yaşayan kişiler borçlarını kapattığı takdirde kredi çekmek istediğinde “Banka borcu yoktur” yazısı ya da ibraname talep edilir. Bu yüzden borçlarınızı kapattığınız anda “Banka borcu yoktur” yazısı mutlaka alınmalıdır. Çünkü borcu yoktur yazısı alındığı vakit kredi çekmek daha da kolaylaşacaktır.

GECİKMİŞ KREDİSİ OLAN MUTLAKA BANKA BORCU YOKTUR YAZISI ALMALI

Banka borcu yoktur yazısı almak çok önemlidir. Bunu aldığınız takdirde kredi talebinde bulunduğunuzda çok küçük borçların karşınıza çıkması bile sorun edilmez veya banka bunu sizden ödemenizi talep etmez. Yani kendinizi aklayabilecek bir belgenin elinizde olması çok önem arz ediyor.
Her bankanın bu işlem ile ilgili farklı yazı formatları vardır. Ama bu yazı ile ilgili olarak önemli olan şey “borcu yoktur” ifadesidir. Ayrıca bankalarda işlemler bankanın imza yetkililerinden iki kişinin imzası ile olmaktadır bu nedenle banka kaşesi üzerinden yetkiliye ait iki imza olmalıdır. Ve yazı bankaya ait antetli kağıt üzerine yazılmalıdır.

Yorum yapın