Bilgi
Trend

Benzin Fiyatı Ne Kadar Oldu? İstanbul benzin fiyatları…

Yükselen kur sonrası benzin, motorin (Dizel) ve LPG’ye zamlar da gelmeye devam ediyor. EPGİS, yakıtlara zam geleceğini açıklamış ve araba sahipleri dün akşam benzin istasyonlarına hücum etmişti. Peki benzin ne kadar oldu? İşte benzin, lpg ve dizel fiyatları…

Benzin Fiyatı Ne Kadar Oldu? İstanbul benzin fiyatları…

Yüksele kur sebebiyle yakıtlara zam gelmeye devam ediyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) tarafından yapılan açıklamalara göre, akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı gerçekleştiği ve 25/11/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; benzinde 1,02 motorinde 1,06 TL/LT zam yapıldığını ifade etti.

Benzin Fiyatı Ne Kadar Oldu? İstanbul benzin fiyatları...
Benzin Fiyatı Ne Kadar Oldu? İstanbul benzin fiyatları…

İSTANBUL’DA BENZİN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Ankara’da benzinin litresi 9,74, İstanbul’da 9,69, İzmir’de 9,76 liraya çıkacak. Motorinin litresi Ankara’da 9,83, İstanbul’da 9,77, İzmir’de 9,85 lira olacak. LPG’nin litresi Ankara’da 8,05, İstanbul’da 8 ve İzmir’de 7,88 lira olacak.

BU GECE YARISI AKARYAKITTA İNDİRİM OLACAK İDDİASI

Bu gece yarısından itibaren benzinde 46, motorinde 43, otogazda 26 kuruş zam bekleniyor. 27 Kasım tarihinden itibarense benzin ve motorinde 55 kuruş indirim olabileceği ifade edildi.

EPDK’DAN ZAM İDDİALARINA AÇIKLAMA

EPDK, akaryakıt sektörü zamları haberleriyle ilgili bir açıklama yayımladı. EPDK çıkan haberlerin doğru olmadığını belirterek “Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir” dedi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bugün bazı basın – yayın organlarında “benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG’ye 25 kuruş daha zam kararı alındığı” yönünde haberler çıkmıştır. Gerek bu haber gerekse son günlerde akaryakıt fiyatlarındaki artışlar üzerinden toplumda infial oluşturmayı amaçlayan haber ve yorumlar ile ilgili bir basın açıklaması ihtiyacı doğmuştur.

Öncelikle söz konusu haber doğru değildir. Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir.

Medyada yer alan bu tip gerçek dışı haberlerin yanı sıra bazı STK temsilcilerinin kamuoyunda daha fazla tanınma gayesi ile günler öncesinden zam açıklama telaşına düşmesi, sektörümüze olan güveni zedelemektedir.

Sadece kendi çıkarlarını düşünerek toplumumuzda huzursuzluğa sebep olan böylesi gerçek dışı haber ve yorumlar yapan ya da yaptıran kişiler hakkında da Kurumumuz tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır.

Bir kez daha vurgulamak isteriz ki; akaryakıt piyasamızdaki fiyat hareketleri serbest piyasa koşullarında, kamu otoritesinin herhangi bir müdahalesi ya da kararı olmadan oluşmaktadır. Pandemi koşullarında devletimiz eşel mobil sistemi ile uluslararası piyasalardan kaynaklanan olağanüstü fiyat hareketlerinin vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtılmasını sağlamış, 60 milyar TL’yi aşan bir vergi gelirinden fedakarlık etmiştir. Akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV’nin sıfırlanması ile birlikte ise küresel petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurundaki hareketler doğrudan fiyatlara yansımaktadır.

Ayrıca bilindiği üzere yurt sathında 13 bini aşkın akaryakıt bayii hizmet vermektedir ve herhangi bir ikmal krizi kesinlikle söz konusu değildir. Kurumumuz tarafından otomasyon sistemi sayesinde bütün bayilerin anlık satışları takip edilmekte, herhangi bir bayinin -fiyat artışlarından kar etmek için- vatandaşlarımıza akaryakıt satmadığının tespit edilmesi halinde çok ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu süreçte mağduriyet yaşayan vatandaşlarımız varsa Kurumumuza yazılı olarak başvurmalarını, EPDK olarak konunun yakın takipçisi olacağımızı da hatırlatmak isteriz.
Özellikle merkezi konumda bulunan akaryakıt bayileri önünde oluşan kuyruklardan ötürü “bir ikmal krizi yaşandığı algısı oluşturmaya çalışmak” ise sektörümüze yönelik haksız ve yakışıksız bir tavırdır.

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu