Kimdir?
Trend

Bill Gates kimdir?

Bill Gates kimdir? Bill Gates, 1955 doğumlu ABD’li yazar, işadamı ve yazılımcıdır. Dünyanın en iyi markalarından olan Microsoft’un kurucularındandır. Bill Gates bu yıl Microsoft’tan istifa etmiş ve şirkete sadece danışmanlık hizmeti vermektedir.

BİLL GATES’İN HAYATI

Bill Gates’in teknoloji ve bilgisayar dünyasına yaptığı büyük katkılar muazzam ve çok önemli. Bu sayede elde ettiği kazanç da onu dünyanın en zengin insanların arasına soktu. Bill Gates’in başarıları birçok insana ilham olmuş ve belgesellere konu olmuştur.

13 yaşlarında ilk programlarını yazmaya başlamıştı. Zengin bir aileden gelen Bill Gates iyi de bir eğitim alarak kendisini yazılım alanında çok iyi geliştirdi. Hatta dünyanın en iyi üniversiteleri arasında Harvard’ı terk etmiştir. Gates, üniversite zamanlarında, 1960 yılında yazılan BASIC’in MITS Altair versiyonunu yazmayı başardı.

bill gates gençlik
Bill Gates kimdir? 6

Bill Gates ve arkadaşlarının bir hedefi vardı, o da: Yapılan veya üretilen bilgisayarların ofise ve sonra evlere girmesi projesi. Şu an herkesin evinde ve ofisinde bulunan küçük bilgisayarların gelişimi işte bu parlak gençlerin dahi fikirleriydi.

Onların yazılım ve bilgisayar alanındaki başarıları onları ön plana çıkarıyordu. 1972 senesinde ilk kez bir şirket kurdular. Şirketlerinin adı Traf-O-Data’yı idi. Birkaç yıl sonra da Bill Gates, TRW ismi verilen bir silah şirketinde staj yapmayı başardı.

Bill Gates gelişen teknolojinin dünyadaki önemli isimleri arasında olmayı başardı. Hatta 1984-1997-1999 yıllarında ünlü TIME dergisine kapak oldu. Daha önce terk ettiği üniversite olan Harvard Üniversitesi tarafından 2007 senesinde Onur Ödülü’ne layık görüldü. Gates’in 1995 senesinde çıkarmış olduğu Önümüzdeki Yol adlı kitabı bulunmaktadır. Gates’in birden fazla kitabı bulunuyor.

bill gates desk picture1 620x375 1
Bill Gates kimdir? 7

MİCROSOFT’UN KURULUŞU

Bill Gates kimdir? Bill Gates ve arkadaşı dünyanın ilk mikrobilgisayarı olan ALTAIR 8800‘ın anlatıldığı bir makale sayesinde yolları Meksika’ya düşmüştür. Meksika’daki üretici olan MITS ile iletişime geçtiler. Daha sonra ALTAIR için uygun bir BASIC’e sahip olduklarını dile getirdiler. Fakat ellerinde öyle bir program yoktu. Okulda çalışmalar yapan Gates ve arkadaşı Allen yaptıkları program bir şekilde çalıştı ve Meksika’ya gittiler. MITS için Meksika’ya giden ikiliyi kötü bir haber bekliyordu. Gates, Meksika’ya yerleşmişti fakat kısa bir süre sonra MITS şirketi ne yazık ki kapandı.

Allen ve Gates, ALTAIR için geliştirdikleri BASIC yazılımını satabilmek için Microsoft isimli bir şirket kurmuşlardı. Fakat işler sanıldığı kadar kötü gitmedi hatta Microsoft MITS’in kapanmasından etkilenmedi. Microsoft, o dönemlerde içinde APLLE’ın da olduğu çok sayıda şirkete yazılım hizmeti sağlıyordu.

bill gates
Bill Gates kimdir? 8

Allen ve Gates 1979 yılında Meksika’dan ABD’ye döndü. İkili çalışmalarına devam ederken Microsoft’un altın çağını başlattıklarını da tahmin etmemişlerdi. Daha sonra Gates, IBM’in bilgisayarlarındaki yazılım problemlerini çözmek ve öğrenmek için bir girişimden 50 bin dolar değerindeki bir yazılım altyapısı satın aldı. Daha sonra bunu MS-DOS haline getirerek IBM’e sattı.

Yapılan bu yöntemle diğer şirketler de Microsoft ile çalışmak için sıraya girdi. Diğer şirketlerde IBM ile aynı teknolojiye sahip olmak istediler çünkü. Böylece şirketin satışları yıllık 7 milyon dolardan 16 milyon dolara yükseldi.

Bill Gates’in Serveti ve Mirası Ne Kadar?

Dünyanın en zenginlerinden biri olmayı başaran Bill Gates’in saniyede 230 dolar kazandığı tahmin ediliyor. Ağustos 2019 itibarıyla da net olarak BIll Gates’in serveti 110 milyar dolar olarak açıklandı. Hatta Bill Gates yaklaşık olarak 35 milyar dolarlık bir bağış yaptı ve hala yapmaya da devam etmektedir. %6.4’lük hissesi ile de Microsoft’taki en büyük hissedar durumunda. 

Kqz7J36 0k2bEyzfpcXqbA
Bill Gates kimdir? 9

Son olarak coronavirüs hakkında çıkan söylentiler ile gündeme gelen Bill Gates tartışma konusu oldu. Bill Gates’in bir virüs salgının hakkında 5 yıl önce uyarılar yaptığı biliniyor. Tabii bunlar bir komplo teorisi olarak önümüzde duruyor.

Bill Gates, coronavirüs salgını sonrası şunları söylemişti: “Nisan ayında normal hayata dönmeyi umuyorsanız, evde kalmaya hazır olun. Henüz zirveyi görmüş olamayız”.

Bill Gates kimdir?

Bill Gates kimdir?

Bill Gates kimdir?

Bill Gates kimdir? Bill Gates’in Serveti ve Mirası Ne Kadar? Coronavirüs ve Bill Gates arasındaki ilişki nedir?

User Rating: 4.2 ( 2 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu