Bios Güncelleme Nasıl Yapılır ?

Bios güncelleme nasıl yapılır ? Bios güncelleme ne işe yarar ? Asus bios güncelleme gibi soruların cevabını sizler için araştırdık ve yazımızda detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

En yeni işlemcileri desteklemek için BIOS’unuzu güncellemek gerekli olabilir, aynı zamanda performansı artırmaya ve sorunları gidermeye yardımcı olabilir.

Bios Güncelleme Nasıl Yapılır

Bilgisayarınızdaki Temel Giriş/Çıkış Sistemi – daha iyi bilinen adıyla BIOS – işletim sistemi devreye girmeden önce bilgisayarınızın temel başlatma işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayan bir yongadır. İşletim sisteminin belleğe doğru şekilde yüklenmesini sağlar ve cihazınızın etkin çalışması için çok önemlidir.

Bilmeniz gereken iki BIOS standardı vardır. Geleneksel tür aşamalı olarak kaldırılıyor ve daha yeni UEFI yongaları ile değiştiriliyor, ancak 2007’den önce üretilen PC’ler hala eski sürüme sahip olabilir. UEFI, tüm büyük işlemci üreticileri için de evrensel bir standart oluşturdu.

Anakartınız UEFI veya eski BIOS modunda olsun ;

  1. Üreticinin web sitesinden en son BIOS’u (veya UEFI) indirin
  2. İndirdiğiniz dosyayı zip dosyasından çıkartın ve yedek bir USB flash sürücüye kopyalayın
  3. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS / UEFI’ye girin
  4. BIOS / UEFI’yi güncellemek için menüleri kullanın

Başlamadan önce bilgisayarınızdaki tüm önemli dosyaların yedeğini alın. Başarısız bir BIOS güncellemesi, sabit sürücünüzdeki verileri doğrudan tehlikeye atmasa da, çıkarılabilir bir sürücüde yedeğiniz varsa, dosyalarınıza erişebilir ve onlarla başka bir bilgisayarda çalışmaya devam edebilirsiniz.

Benzer şekilde, BIOS’unuzun bir yedeğini oluşturmak da iyi bir fikirdir. Bazen bu, güncelleme işleminin bir parçası olarak otomatik olarak yapılır, ancak manuel olarak yapmanız gerekiyorsa, bu adımı atlamadığınızdan emin olun.

Anakartınızın markasını ve modelini bilmek çok önemlidir. Tam model adı – Z170A Gaming Pro gibi genellikle anakartın üzerinde bir yerde bulunur.

Bir dizüstü bilgisayarı güncelliyorsanız (Asus Laptop), yalnızca makinenin markasını ve tam modelini bulmanız gerekir.

bios anakart ismi

Mevcut BIOS sürümünü kontrol edin

BIOS sürümünüzü belirlemek kolaydır: Çalıştır komut istemini getirmek için Windows tuşu+ R’yi basılı tutun ve msinfo32 yazın. Görünen Sistem Bilgileri penceresinde, soldaki Sistem özeti’ni seçin ve sağdaki BIOS Sürümü/Tarihi girişini arayın.

Anakartınızın Eski veya UEFI olarak ayarlanıp ayarlanmadığını BIOS Modu altında da görebilirsiniz. İdeal olarak, modern makineler için UEFI olmalıdır.

bios versiyon

En son BIOS dosyasını indirin

Anakart veya dizüstü bilgisayar üreticisinin web sitesine gidin ve bir destek bağlantısı arayın. Modeli arayabilir ve kılavuzlar, sürücüler ve BIOS / UEFI dosyalarını içerebilecek mevcut indirmelerin bir listesini görebilmelisiniz.

Aralarında bir BIOS güncellemesi varsa, sayıları kontrol etmenin zamanı geldi. Güncelleme mevcut sürümünüzden daha mı yeni? Daha yeni versiyon sitelerinde paylaşılmızsa indirebilirsiniz.
Bununla birlikte, modern anakartlarda BIOS’un kendisinde yerleşik bir yardımcı program bulunmasıdır, bu nedenle indirdiğiniz .zip dosyası yalnızca BIOS güncelleme dosyasını ve sürüm notlarını ayrıntılandıran bir tür metin dosyasını içerir.

Windows 10’da BIOS Güncelleme Nasıl Yapılır ?

Çoğu anakart için Windows 10’dan güncelleme yapamazsınız. Yeniden başlatmanız ve BIOS’a girmeniz ve menüde “EZ Flash” “M Flash” veya “Q Flash” gibi bir seçenek aramanız gerekir. USB sürücünüzden BIOS dosyasını seçmek için ekrandaki talimatları izleyin.

BIOS’a erişemiyorsanız, özellikle anakartınız bunun yerine UEFI kullanıyorsa, bazı ek ipuçları.

bios guncelleme

Anakart üreticiniz tarafından sağlanan Windows için bir Güncelleme yardımcı programı bulabilirsiniz. Genellikle önceden BIOS’unuzun yedeğini alma seçeneğine sahip olursunuz. “Geçerli BIOS verilerini kaydet” gibi bir seçeneği bulun ve onu depolamak için istediğiniz bir klasörü seçin.

Güncellemeyi indirmek için şimdi “İnternetten BIOS’u Güncelle” gibi bir seçenek aramanız ve üzerine tıklamanız gerekecek. Varsayılan sunucu yanıt vermezse, başka birine geçmek için genellikle yakınlarda bir “Otomatik Seç” seçeneği bulabilirsiniz. Güncelleme yazılımınızın daha yeni bir sürümünün mevcut olması gibi olası bir durumda, muhtemelen önce onu indirmeniz gerekecektir, bu yüzden endişelenmeyin.

BIOS yazılımınızın daha yeni bir sürümünü bulduktan sonra, onu indirin ve işlem için seçmek üzere BIOS’u bir dosyadan güncelle’ye tıklayın. Güncelleme aracınıza bağlı olarak, eski BIOS sürümünüzün bilgilerini yenisiyle karşılaştıran son bir sayfaya ulaşabilirsiniz – bu, her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek için son şansınız. İşleme başlamak için kesinlikle olumluysanız, “Güncelle” veya “Flash” üzerine tıklayın. İşlem tamamlandıktan sonra, değişikliklerin geçerli olması için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

BIOS Ayarlarını Kontrol Edin

Yanıp sönen araç güncellemeyi başarıyla bitirdiğinde, PC’nizi veya dizüstü bilgisayarınızı hemen yeniden başlatabilir ve yeni BIOS ile çalışmaya devam edebilirsiniz. Ancak, önce bazı şeyleri kontrol etmenizi öneririz.

Önyükleme sırasında uygun anahtarı kullanarak BIOS’a girin. Tarih ve saatin, önyükleme sırasının (yani bir Windows yüklemesi için önce hangi sabit sürücünün kontrol edildiği) doğru olduğundan emin olmak için ana ayarları kontrol edin ve diğer her şeyin doğru göründüğünden emin olun. Herhangi bir sorun yaşamadığınız sürece gelişmiş ayarlar hakkında çok fazla endişelenmeyin. Önceki BIOS ayarlarınızı not ettiyseniz veya ne olması gerektiğini biliyorsanız – CPU ve bellek frekansları gibi, bunları uygun şekilde yapılandırın. Tekrar çıkmadan önce değişikliklerinizi kaydettiğinizden emin olun.

Yorum yapın