Kripto Para Haberleri
Trend

Bitcoin güvenli mi? Bitcoin ne kadar oldu?

Bitcoin güvenli mi? Bitcoin ne kadar oldu? Kurucusu Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen Bitcoin hakkında neler biliyoruz? Bitcoin, dijital dünyanın ileri zamanlardaki en büyük aktörü olacak iddiaları ne kadar gerçek? Gerçekten de bitcoin ileride hayatımızda olacak olan bir dijital para birimi mi olacak? Bitcoin için ortaya atılan iddialardan birisi de; Rotschild ailesine önerilen bir proje olduğu söyleniyor. Rotschild ailesine ait uluslararası bankaların da bu dijital paraların geliştirilmesi için devreye sokulduğu iddia ediliyor.

Peki nedir bitcoin?

Bitcoin, adem-i merkeziyetçi ve blok zinciri (Blockchain) teknolojisine sahip olan bir dijital paradır. Kriptoparalar arasında en değerlisi ve en çok talep edilen bitcoin günümüz dünyasında çok popüler. İlk bitcoin bir pizza alışverişinde kullanılmış. Bitcoini üreten kişiler üretimi sınırlı bir şekilde yazarak toplam 21 milyon adet bitcoin olduğu açıklanmıştır.

bitcoin
Bitcoin güvenli mi? Bitcoin ne kadar oldu? 4

BİTCOİN GÜVENLİ MİDİR?

Bitcoin hakkında başlarda birçok devlet olumsuz düşüncelere sahipti. Kontrol ve takip edilemezliği ve bitcoinin gizlilik özelliği nedeniyle devletlerin bunu kontrol edemeyeceği vurgulanıyordu. Fakat bitcoini kullanan ve kriptopara borsalarında işlem yapan milyonlarca insanın ve çok fazla kurumsal şirketlerin olduğu biliniyor. Fakat son dönemlerde artan kara para aklama konusunda bitcoinin ve diğer dijital paraların kullandığı haberleri bitcoine olan güveni sorgulatıyordu.

İNGİLTERE BİR DAVADA BİTCOİN PARA AKLAMANIN EN DÜŞÜK DÜZEYLİSİ BİTCOİN OLDUĞU SÖYLENMİŞTİR

2014 senesinde, ABD’li bitcoin transfer operatörü Charlie Shrem para aklama suçundan tutuklandı. Daha sonra “kara para aklama işine yardım ve yataklık yapmak” suçundan dolayı iki sene hapis cezasına mahkum edildi. İngiltere Hazinesi tarafından hazırlanan “kara para aklama ve terörün finansmanının İngiltere’de ulusal risk değerlendirmesi” (2015 Ekim) isimli raporda, incelenen 12 kara para aklama yönteminden bitcoin’in para aklama için en düşük düzeyde riski taşıdığı tespit edilmiş ve en çok kullanılan kara para aklama yönteminin ise banka olduğu söylenmiştir. Şimdi haklı olarak bankaların da çok da fazla masum olmadığını söyleyenleriniz olacaktır. Aslına bakılırsa çok da fazla haksız sayılmazlar :)

bitcoin fiyati en yuksek 1170x824 1
Bitcoin güvenli mi? Bitcoin ne kadar oldu? 5

Ama şöyle bir gerçek var ki; bitcoin ve diğer dijital kriptoparalar sayesinde çok fazla para kazanan kişiler ve şirketler mevcut. Fakat diğer yandan hacklenme olayları bitcoini daha fazla gündeme taşımıştır. Hesaplardaki gizli anahtar hacklendiğinde veya bir şekilde çalındığında o hesaptaki bitcoinlerin de çalınması yani başka hesaplara transfer edilmesi söz konusudur. Bu konuda birçok hırsızlık yaşanmıştır. Bu konuda ne yazık ki geri dönüşler yetersiz kalmakta ve çalınan bitcoinleri geri elde etmek ise neredeyse imkansız düzeyde. Yani kısacası bitcoin güvenli mi sorusuna yanıt vermek zor. Kimileri bitcoinin enflasyonlara karşı korunmanın güvenli bir liman olduğunu söylemektedir. Kimileri ise yaşanan hırsızlık, kumar ve kara para aklamada kullanılan bitcoinin güvensiz olduğunu ifade ediyor. Fakat devletlerin de artık dijital paralara destek vermeleri bitcoine ya da dijital paralara olan güvenin inşa edilmesine olanak sağlıyor.

“The Rise and Rise of Bitcoin” (2014), bitcoin kullanan bilgisayar programcıları ve uyuşturucu satıcıları gibi insanlarla röportajların olduğu bir belgesel filmi de yapılmıştır.

BİTCOİN FİYATI NE KADAR OLDU?

Şu anda kriptopara borsalarındaki en değerli dijital para bitcoindir.

Bir Bitcoin fiyatı: 9252 $

Piyasa değeri: 170 milyar $

Piyasadaki arz: 18.4 milyon

Toplam arz: 21 milyon

17 Aralık 2017 tarihinde bitcoin tarihi bir fiyatı gördü. Bir bitcoin fiyatı en yüksek değeri olan 20.089 $’a ulaşmıştı. Bitcoin için yapılan olumsuz eleştirilerden bir tanesi de çok fazla dalgalı olması ve manipüle edilebilir bir yapısı olmasıdır.

Bitcoin güvenli mi? Bitcoin ne kadar oldu?

Bitcoin güvenli mi? Bitcoin ne kadar oldu?

Bitcoin güvenli mi? Bitcoin ne kadar oldu?

Bitcoin güvenli mi? Bitcoin ne kadar oldu? Bitcoin, dijital bir paradır. Dünyanın en çok kullanılan dijital parasıdır. Bir bitcoin kaç dolar?

User Rating: 4.45 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu