Bilgi
Trend

Black Friday Nedir? Black Friday Ne Zaman Başlıyor?

Her sene sonu karşımıza çıkan bir kavram haline geldi Black Friday. Peki nedir bu Black Friday, ne anlama geliyor? Black Friday Nedir? Black Friday Ne Zaman Başlıyor? sorusu internette en çok aranan kelimeler arasına girmeye başladı.

Her yıl sonunda bilindiği gibi internet dünyasında alışveriş sektöründe black friday indirimleri geliyor. Bir sürü black friday kapsamı içerisinde kampanyalar yapılıyor. Bu yazımızda sizlere Black Friday’ın ne anlama geldiğini ve ne zaman başladığını aktarmaya çalışacağız kısaca.

Black Friday Nedir? Black Friday Ne Zaman Başlıyor?
Black Friday Nedir? Black Friday Ne Zaman Başlıyor?

Black Friday Nedir? Black Friday Ne Zaman Başlıyor?

Öncelikle şöyle belirtmekte fayda var: Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma anlamına geliyor. ABD’de black friday gününde alışveriş marketleri insanlara hizmet vermek için geç saatlere kadar çalışmaya başlamış. Black Friday gününe özel indirimler ve kampanyalar da yapılmaya başlanınca talep ve yoğunluk da korkunç bir şekilde artmaya başlamış.

1961 yılında ABD’nin Philadelphia eyaletinde bir black friday gününde tarihe geçen trafik yoğunluğu oluşmuş. Ayrıca o gün, marketlere alışveriş yapmak için insanların birbirini ezdiği bile olmuş. Bu durum ne yazık ki günümüzde de yaşanan bir şey. Bu yıldan sonra bu cuma günü “Black Friday” günü olarak anılmaya başlanmış.

Black Friday Nedir? Black Friday Ne Zaman Başlıyor?
Black Friday Nedir? Black Friday Ne Zaman Başlıyor?

Yani aslında çalışanların artık pek de istemeyeceği bir gün olarak devam etmiş. Fakat alışveriş yapmak isteyen kitleler bu günü büyük bir heyecanla beklemeye başlamış.

İnternetin de ortaya çıkmasından hayatımıza giren alışveriş siteleri de daha fazla insana ulaşmak ve daha fazla kar etmek amacıyla genelde Kasım ayının ortalarından sonra başlayan Black Friday kampanyaları yapmaya başladı. Black Friday gününde insanlar birçok ürünü uygun fiyata alabiliyor.

PS PLUS, XBOX, PLAYSTATİON OYUNLARI DA İNDİRİME GİRİYOR

Yani olumsuz anlamı olan Black Friday aslında alışveriş yapmak isteyen insanlar için heyecanla beklenilen bir güne evrildi. Black friday haftasında PS Plus, Playstation, Xbox ve Steam oyunları ad indirime giriyor. AVM’lerde başlayan black friday çılgınlığı artık dijital ortam da daha fazla insana ulaşabiliyor.

TRENDYOL, TRENDYOL YEMEK, YEMEKSEPETİ GİBİ BİRÇOK MARKA DEVREYE GİRİYOR

Trendyol, Trendyol yemek, yemeksepeti, hepsiburada, çiçeksepeti gibi büyük markalar da 1 hafta boyunca büyük indirimler yaparak satışlarını artırmak için kampanyalar başlatır. Black Friday aslında tamamen tüketim toplumuna hizmet eden ve tüketim alışkanlığımızı daha da artıran bir etkinlikten başka bir şey değil.

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu