Teknoloji
Trend

Borsada T+1 ve T+2 Nedir?

Borsada T+1 ve T+2 Nedir? Anlamı nedir? Nerelerde ve nasıl kullanılmaktadır?

Borsada Borsada T+1 Nedir?

“Emir İşlemleri/Gerçekleşen Emirler” sekmesinden (T+2) ve/veya (T+1) opsiyonlarından biri seçilir. Bazı işlemlerde ise 1 gün valörü uygulanmaktadır.

Borsada Borsada T+2 Nedir?

Borsada T+2 alım ve satım işlemlerinde 2 gün valörlü olarak işlem yapılmasına denilmektedir. Örnek verecek olursa 100 lot X hisse aldığınızda hemen yatırım hesabınıza geçmez. 2 gün sonrasında hesabınıza geçmektedir. Bu yüzden bu işleme Borsada T+2 denilmektedir.

Borsada T3 Nedir?

Genellikle fon işlemlerinizde karşınıza çıkmaktadır. 3 gün sonrasında satış işlemlerinin gerçekleşeceğini belirtmektedir.

  • Borsa da (T) Talimat verilen gün anlamına gelmektedir.
  • Borsada t1 ve t2 bakiyesinde bulunan para, yatırımcının yatırım hesabında bulunan parayı ne zaman çekebileceğini göstermektedir.
  • Borsada t1 ve t2 bakiyelerinde görünen para ile diğer yatırım işlemlerinize devam edebilirsiniz. Sadece nakit olarak çekim yapamazsınız, yatırım haricinde kullanamazsınız.
  • Cuma günü yapılan hisse satışından elde edilen t2 bakiyesinde görünüyorsa, paranızın çekilebilir olması için 2 iş günü geçmelidir. Hafta sonu iş günü sarılmadığından, cuma günü satılan hisse senedinin parası, Salı günü çekilebilir, kullanılabilir olur.

Borsada T+1 ve T+2 Nedir?

Borsada T+1 ve T+2 Nedir?

Borsada T+1 ve T+2 Nedir?

Borsada T+1 ve T+2 Nedir? Anlamı nedir? Nerelerde ve nasıl kullanılmaktadır?

User Rating: 4.7 ( 3 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu