Kripto Para Haberleri
Trend

Coin İle Token Arasındaki Farklar Nelerdir?

Coin İle Token Arasındaki Farklar Nelerdir? Bu yazımızda bundan bahsedeceğiz sizlere değerli okuyucu. Son dönemlerde hepimizin neredeyse duyduğu kelimeler oldu coin ve token…. Peki nedir bu coin ve token?

Kripto para borsalarındaki yükseliş sebebiyle bir çok insan da bu borsalara yatırım yapmaya başlamış ve önü alınamaz bir duruma gelmiştir. Kimileri çok iyi paralara kazanırken kimileri de çok ciddi paralar kaybetmekte ne yazık ki. Bilindiği üzere kripto para borsalarında yüzlerce coin bulunuyor. Hepsinin bir yatırımcısı bulunuyor.

Coin İle Token Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle token nedir biraz bundan bahsedelim.

TOKEN NEDİR?

Token, kendi blockchain sisteminde olmayan varlıklardır. Yani token’ı sadece belirli bir amaç için kullanabilirsiniz. Bu açıdan tokenler coinlerden öncelikle burada ayrılıyor. Yani şöyle düşünün token’i: bir konser için ayrılan biletler var ve bu biletleri sadece o konsere girmek için kullanabiliyorsunuz. Tokenlara örnek olarak Tether, USD Coin, Dai tokenlarını gösterebiliriz.

COİN NEDİR?

Kripto para borsakarında en çok kullanılan kelimedir coin. Peki nedir bu coin? Ne işe yarıyor? Coin, bir değişim aracı olarak hizmet verir. Yani coin aslında bir para görevi görüyor. Nakit paraya olan tek farkı ise dijital ortamda olması yani fiziksel bir varlığı olmaması. Bu yüzden dijitalleşen dünyanın vazgeçilmez bir parçası haline gelecekleri tahmin ediliyor.

Bitcoin, ethereum, ripple en çok bilinen coinlerdir. Bunun yanında da birçok altcoin bulunmaktadır.

Yani kısaca coin ve token arasındaki farkı şöyle açıklayabiliriz. Token’lar, Blockchain ekosisteminde dijital bir şekilde transfer edilebilen varlıklardır. Bir token; değeri, hizmeti veya bir ürünü temsil edebilir.

Günümüzde token’lar, çoğunlukla Ethereum blok zinciri üzerinde yer alır. Token’ın coin’den temel farkı, coin’in kendine ait bağımsız bir blok zincirine sahip olması, token’ın ise mevcut bir blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir kripto para olmasında yatar.

Coin İle Token Arasındaki Farklar Nelerdir?

Coin İle Token Arasındaki Farklar Nelerdir?

Coin İle Token Arasındaki Farklar Nelerdir?

Coin İle Token Arasındaki Farklar Nelerdir?

User Rating: 5 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu