Bilim HaberleriTeknolojiYapay Zeka
Trend

Elon Musk’ın Projesi Neuralink Nedir?

Elon Musk’ın Projesi Neuralink Nedir? SpaceX’in CEO’su olan Elon Musk çılgın projesi olan ve Nöroteknoloji şirketi olan Neuralink tarafından geliştirilen bir çeşit mikroçip’i tanıttı. Peki nedir bu Neuralink projesi?

Elon Musk’ın Projesi Neuralink Nedir?

Çılgın projelerle adından sıkça söz ettirmeyi başaran Elon Musk çılgın bir proje ile daha gündeme geldi. Elon Musk, bir bilgisayarı direkt olarak bir insan beynine bağlayan Neuralink implant cihazları hakkında önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Geçtiğimiz ay bir Neuralink beyin mikroçipinin üretildiğini ve maymunlar üzerinde test edildiği ifade edilmişti. Çalışmalar neticesinde birinin bir bilgisayarı zihniyle kontrol edebildiğini söyledi. Elon Musk, bu denemelerin yıl sonunda insanlar üzerinde de yapılacağını açıkladı.

1231231212211
Elon Musk'ın Projesi Neuralink Nedir? 4

Neuralink ultra yüksek bant genişliği beyin-bilgisayar arayüzleri geliştirmeyi hedefliyor.

NEURALİNK HAKKINDA;

Kurucu: Elon Musk
Kuruluş: Temmuz 2016
Sahip: Elon Musk
Alan: Beyin-bilgisayar arayüzü, Nöroprostetikler
İstihdam Sayısı: 90 (2019)

NEURALİNK NE İŞE YARAYACAK?

Hep filmlerde veya dizilerde izlemişizdir. Bir çip geliştirilir ve insanlar üzerinde denenerek çeşitli hastalıkları yok etmek veya bir insanı sağlığına kavuşturmak hedeflenir. Seneler önce böyle bir şeyin olacağını söyleseler herhalde inanmak güç olurdu. Fakat artık belirli hastalıkların bu tarz çiplerle iyileştirileceği müjdesi çok da garipsenmiyor.

neuralink
Elon Musk'ın Projesi Neuralink Nedir? 5

Neuralink çipleri kısa zaman hedefi olarak Alzheimer ve Parkinson gibi tedavisi güç olan hastalıkların tedavisini geliştirmek amacıyla kullanılacak.

İnsanlarda kullanılması planlanan mevcut tasarım, kulağın arkasına yerleştirilen, insan saçının dörtte biri genişliğinde 4 elektrot iplikten ve onlara bağlı bir çipten oluşuyor. Bu çipin nörları ve sinir uçlarını uyarması hedefleniyor.

Neuralink nedir?

Neuralink Corporation, Elon Musk ve kurucu ekibi tarafından kurulan ve implante edilebilir beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren bir Amerikan nöroteknoloji şirketidir. Şirketin merkezi San Francisco’dadır; 2016 yılında kuruldu ve ilk kez Mart 2017’de halka açıklandı.

Elon Musk'ın Projesi Neuralink Nedir?

Elon Musk'ın Projesi Neuralink Nedir?

Elon Musk'ın Projesi Neuralink Nedir?

Elon Musk'ın Projesi Neuralink Nedir? Neuralink çipleri ne anlama geliyor? Neuralink projesi tanıtıldı. Neuralink nedir?

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu