Sinema Dizi

En iyi teknoloji konulu filmler: Yapay Zekalar ve İnsanlar

En iyi teknoloji konulu filmler: Yapay Zekalar ve İnsanlar… Coronavirüs sebebiyle aylardır evlerimize kapandık. Evde vakit geçirecek zamanımız artık daha fazlasıyla var diyebiliriz. Software Tr olarak teknoloji ile iç içe olanlara teknoloji konulu filmleri listeledik. Teknoloji konuların işleyen kült filmler hangileridir?

En iyi teknoloji konulu filmler: Yapay Zekalar ve İnsanlar

İşte sizlere için derlediğimiz 10 teknoloji (yapay zeka) konulu filmler;

vIwWfO9PwuBxS8S5 636869499506046507 1
En iyi teknoloji konulu filmler: Yapay Zekalar ve İnsanlar 10

1- A Space Odyssey (Bir Uzay Destanı)

Arthur Clarke’ın ünlü öykü kitabından sinemaya uyarlanmış olan filmdir. Filmde teknolojik gelişmenin yanı sıra fizik, psikoloji ve evrim gibi konular da işlenmiştir. Filmde ana konu; üretilen bir yapay zeka ve teknoloji arasındaki ilişki ele alınır. Bilim Kurgu alanında 4 ödül alan film aynı zamanda birçok eleştiriye de maruz kalmıştır. İzleyecek olanlara tavsiye olarak; film size sıkıcı gelebilir fakat sabırla izlemenizi öneririz. Yapay zeka ve insan arasındaki ilişki açısından önemli bir film diyebiliriz. Ayrıca filmde yapay zeka ironik bir şekilde işlenir.

film 2
En iyi teknoloji konulu filmler: Yapay Zekalar ve İnsanlar 11

2- The Day The Earth Stood Still (Dünyanın Durduğu Gün)

Film 1951 senesinde yayınlandı. Evet gerçekten de çok eski bir tarih :) Yayınlandığı dönemde büyük yankı uyandıran film, kült filmler arasına girmeyi başarmıştır diyebiliriz. Filmde ana konu geleceğin görülmesidir. Uzaydan gelen bir robot ve teknolojinin yanlış kullanılması sonucu ortaya çıkan felaketlerin işlenmesi filmde ayrı bir merak uyandırıyor. Bu konuda yapılmış ilk filmlerdendir denilebilir.

film 3
En iyi teknoloji konulu filmler: Yapay Zekalar ve İnsanlar 12

3- Ex Machina (2015)

Ex Machina, gelecek teknolojisi üzerine yorumlar yapmamıza olanak sunan bir filmdir. Film, Silikon Vadisi’nde çalışan yazılım uzmanı olarak çalışan bir kişinin yapay zeka ile olan karşılaşmasını konu edinir. Yapılan bir yarışma sonrası ödülü kazanan bu çalışan, dağ evinde çok ünlü bir CEO ile tanışma fırsatı yakalar. Bu evde yapay zeka sayesinde üstün zekalı bir robot ile karşılaşır. Bu filmde de yine insan ve yapay zeka arasındaki ilişki seyirciye aktarılır. İzlenmesi gereken en önemli yapay zeka konulu filmlerden bir tanesidir diyebiliriz.

film 4
En iyi teknoloji konulu filmler: Yapay Zekalar ve İnsanlar 13

4 – Upgrade (2018)

Artık teknoloji günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası ve en önemli aktörü. Filmde de teknolojinin egemen olduğu bir dünya var. Fakat filmin başrol oyuncusu bu duruma karşı çıkıyor. Birgün eşi 4 kişi tarafından saldırıya uğrar ve hayatını kaybeder. Kendisi de omurilik felci geçirir. Bir yatakta ölümü bekleyen Grey Trace, STEM adlı bir çiple tekrar hayat bulur. Bir mucidin icadı olan STEM adlı çip onun tekrar ayağa kalkmasına neden olur. Çip sayesinde üstün yeteneklere kavuşan Trace, eşini öldürenlerin peşine düşer ve intikam almak ister.

5- A.I. Artificial Intelligence (Yapay Zeka) (2001)

Yine yapay zeka konulu bir film. İçinde bulunduğumuz teknolojik gelişmenin haberlerini veren öncü filmlerin başında gelir. Benliğini sorgulayan 11 yaşında bir çocuk… İnsan gibi davranan ve sıradan bir çocuk gibi görünen bir yapay zeka olduğunu farkeden David’in kendini keşfetmesini anlatan orijinal bir filmdir. Yaşadıkları duygular bir insan yaşadıkları duyguların aynısıdır. Fakat o, bir insan değil bir yapay zeka ürünü!

6- I, Robot (2004)

Bilim kurgu filmlerinin önemli filmlerinden bir tanesi. Usta oyuncu Will Smith’in başrolde oynadığı film gelecek hakkında önemli bir atmosfer koyuyor ortaya. Filmin geçtiği dönemler 2035’li yıllar. Yapay zeka veya robotlar artık insana özel olan davranışlara sahip olabilmektedir. Filmde insanlar ve robotlar arasında iyi ilişkilerin olduğu gözlemlenir. Fakat başrol oyuncusu Snooper bu duruma şüpheyle yaklaşır. Ortaya çıkan bir suçun robotlar tarafından bilerek yapıldığını düşünür. Herkesin deli olarak gördüğü Snooper acaba gerçekten haklı mı? İnsan ve robot arasındaki iletişime farklı bakış açıları sunan bir film.

film 7
En iyi teknoloji konulu filmler: Yapay Zekalar ve İnsanlar 14

7- The Blade Runner 2049 (Bıçak Sırtı) (2017)

The Blade Runner’ın ilk filmi 1982 yılında yapılmıştı. Bu film onun devamı niteliğinde. The Blade Runner 2049 filminde, ilk filmden 30 yıl sonrası işleniyor. Los Angeles Polis Departmanı’nda görevli olan bir memur, şans eseri olarak bir sırrı ortaya çıkarır. Bu sır küresel bir kaosa neden olabilecek güçte. Bazı bilim adamlarına danışır. Amaç kötü senaryoları ve olası bir kaosu engellemek. Fakat gelişen olaylar sonrası kendisini teknolojinin yönlendirdiği bir deney olarak görmeye başlar. Filmde birçok olay iç içe işlenir. Dikkatle izlemenizi tavsiye ederiz.

film 8
En iyi teknoloji konulu filmler: Yapay Zekalar ve İnsanlar 15

8- HER (AŞK) (2013)

Bilimkurgu/Romantik konularını bir arada işleyen güzel bir film. Filmde bir yapay zeka ve insan arasındaki aşk hikayesi işlenir. Yapay zeka olan robot ve insan arasında mektuplaşmalar başlar. Kendi dillerinde mektuplaşırlar. Bir insan ve bir robot birbirine nasıl yaklaşır? Filmde toplumsal göndermeler ve teknolojik atıflar da bulunur. Ayrıca bu film oscar adayı da olmuştur. Joker filminde oynayan usta oyuncu Joaquin Phoenix’i izleme fırsatı!

film 9
En iyi teknoloji konulu filmler: Yapay Zekalar ve İnsanlar 16

9- Chappie (2015)

Robotlardan oluşan bir polis güçleri… Gözümüzün önünde distopik bir toplum atmosferi beliriyor hemen öyle değil mi? İnsanlar, robotlara karşı geliyor. İnsan ve teknoloji bu filmde bir çatışma halindedir. İnsanlar polis güçlerinden olan bir robotu kaçırarak onu yeniden programlatır. Chappie adını alan bu robot daha sonra olaylar neticesinde insanlığa karşı yeni bir tehdit oluşturacak hale gelir.

film 10
En iyi teknoloji konulu filmler: Yapay Zekalar ve İnsanlar 17

10- Automata (2014) 

Son film önerimiz yine bir yapay zeka konulu film olan Automata’dır. Yapay zeka ve insan arasındaki bilinç yarışını konu alan filmde yapay zekaların dünyada üstünlük kurduğu görülür. Yapay zekalar kendi kolonileri kurarken diğer yandan kendi kurallarını koymaktadır. Filmde yapay zekalar kendi aralarında sınıf farklılıkları içerisinde yaşadıkları görülür.

YAPAY ZEKA NEDİR HABERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu