Kripto Para Haberleri
Trend

Ethereum nedir?

Ethereum nedir? Kriptopara piyasasında blockchain sisteminde Bitcoin’den sonra en çok yatırım yapılan ikinci dijital kriptopara’dır.

Ethereum, ilk olarak 2013 senesinde kriptopara geliştiricisi olan Rus uyruklu Vitalik Buterin tarafından oluşturuldu.

Açık kaynaklı olan ethereum, zincirleme modeli merkezli ve halka açık bir işletim sistemi olarak hizmet sunuyor. Ethereum platfromu, Ether adında bir kriptopara üretimi yapar. Üretilen bu etherler, banka hesapları arası transfer edilebilir.

Vitalik Buterin Ethereum ETH 696x464 1
Vitalik Buterin

ETHEREUM’UN SERÜVENİ

Bitcoin’den sonra teknolojisine en çok güvenilen ve yatırım yapılan ethereum, ilk olarak 30 Temmuz 2015 senesinde çalışmaya başlamıştır. 2016 senesinde, DAO projesinin çökmesi neticesinde Ethereum iki farklı blok zincire evrildi. Yeni oluşan zincir Ehereum (ETH), orijinali olan ise Ethereum Classic -ETC- olarak yoluna devam etti. 2017 yılında ise kriptoparalara olan ilginin ardından Ethereum’un değeri yüzde 13.000 büyüme gösterdi.

2016’nın başından itibaren Ethereum protokolü saniyede 25 işlem yapacak performansa geldi. Aynı sene sonunda ilk defa bir gün içerisinde 1 milyon işlemi geçmeyi başardı.

Bunu Okudun Mu?🔥👇

ETHEREUM’UN ARZ DURUMU

Kriptopara üretilirken bazıları sınırlı bazıları ise sınırsız bir şekilde üretilir. Örneğin kriptoparanın başını çektiği bitcoin adeti 21 milyon olarak sınırlandırılmıştır. Peki Ethereum’un arz durumu nedir? Ethereum’un arz durumu, 2018 başı itibariyle 98 milyon adet olmuştur. Ethereum’un henüz ne kadar üretileceği bilinmiyor fakat belirli bir noktada tükeneceği tahmin ediliyor.

BİTCOİN VE ETHEREUM ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Bitcoin ve Ethereum arasındaki en belirgin fark, amaç ve kapasitedir. Bitcoin’in dijital sahipliğini takip etmek adına kullanılırken Ethereum ise blok zinciri merkezi olmayan yani decentralized bir uygulamada üretilen program kodunu aktif etmeye hedeflenmiştir.

Ethereum ait bilgiler:

Piyasa değeri: 23 milyar dolar

Piyasadaki arz: 111,11 milyon

1 eth fiyat: 205 dolar bandında

Kriptopara borsası için canlı takip

Ethereum nedir?

Ethereum nedir?

Ethereum nedir?

Ethereum nedir? Ethereum ne işe yarar? Ethereum fiyatı nedir? Ethereum kaç dolar?

User Rating: 5 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu