Sosyal Medya
Trend

Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kullanılır? Facebook günümüzde en çok popüler olan sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Facebook’ta neredeyse hepimizi zaman geçirmişizdir. Peki Facebook Pixel’i daha önce duydunuz mu? Ne işe yarar Facebook Pixel?

Facebook pixel, yazılım dili olan Javascript’in bir kod parçasıdır. Facebook üzerinden bir internet sitesinin reklamı verildiğinde bu reklamın takibini yapmak gerekir. Bu reklamların optimize edilmesi de şarttır. Reklamların size ne kadar getiri sağlayacağıına yani ne kadar para kazanacağınızı ölçebilen ve takiplendirmesini yapan bir sistemdir Facebook pixel. Ayrıca reklam hedeflerini detaylandırma olanağı sunar.

REKLAMLARDAN TAM VERİM ALMANIN YOLU: FACEBOOK PİXEL

Facebook tarafından sunulan Facebook Pixel, kullanıcılara Facebook Business Manager menüsü altında hizmet veriyor. Facebook Pixel, etkinlik ve Url üzerinden çalışır. Facebook üzerinden verilen reklamdan tam anlamıyla verim ve kazanç sağlamak için facebook pixel gerekli olan bir hizmettir denilebilir.

facebook piksel
Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kullanılır? 5

Verdiğiniz reklamlara gelen kullanıcıların hareketlerini mobil, tablet ve bilgisayar üzerinden takip etme fırsatı verir facebook pixel. Böylece hedef kitlenizi görme şansı elde ederek reklamlarınızı bu ölçülere ve kullanıcı profil ve hareketlerine göre oluşturarak kazanç elde edebilirsiniz.

facebook ozel donusumler 970x713 1
Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kullanılır? 6

DÖNÜŞÜMLERİ NASIL ÖLÇERSİNİZ??

Facebook Pixeli Optimizasyon için nasıl kullanacağım? başlığı altında yer alan yönergeleri tamamlayıp reklamı oluşturduktan sonra, dönüşümlerinize bakmak adına  Reklam Yöneticisi altında yer alan Reklamlar kısmında, Sonuçlar ve Ücret (dönüşüm başına ücret) dahil ilgili bilgilere sütunlar halinde bakabilirsiniz. Verilerin olduğu bu sütunlar İnternet Sitesi Dönüşümleri oluşturduğunuz reklam setleri ve kampanyalardaki reklama direkt bağlantı koyarak, kampanyanızın etkisini doğru bir şekilde takip etmenizi sağlar.

facebook business manager navigasyon 970x283 1
Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kullanılır? 7

Facebook Pixel Kurulumu Nasıl Yapılır?

Reklam YöneticisiReklam Oluşturma Aracı veya Power Editor‘a (Sadece Chrome tarayıcılarda kullanılabiliyor) giderek Facebook Pixel oluşturabilirsiniz. Reklam Yöneticisi‘nde, Üst menüden Araçlar‘a ve daha sonra Pixel Oluştur’u seçiniz. Nihayetinde, açılacak alan içerisinde Pixel Kodunu Göster‘i seçin ve daha sonra görünen kodu kopyalayın veya aşağıda olan e-posta olarak gönder seçeneğini işaretleyerek kodu paylaşın. Kodlarla aranız çok iyi değilse Segment Kurulumu ve Kullanımı başlıklı yazıda konusu geçen uygulama ile dinamik özellikler de dahil Facebook Pixel’in verdiği tüm özellikleri websitenize kolay bir şekilde sorun olmadan entegre edebilirsiniz.

Oluşan Facebook Pixel Kodunu Websiteme Nasıl Ekleyeceğim?

Facebook Pixel kodunu sitenize eklemek için Facebook Pixel Kurulumu Nasıl Yapılır? başlığı altındaki yönergeleri yaptıktan sonra direkt açılan alan içerisinden ya da e-posta üzerinden elde ettiğiniz kodu alın ve dönüşümleri takip etmek istediğiniz sayfaların kodları arasına koyun. Bu şekilde, satış gerçekleştirme, kayıt tamamlama, potansiyel müşteriler, önemli sayfa görüntülemeleri, arama veya sepete ürün ekleme gibi etkinliklerin takibini yapabilirsinizi, dönüşüm değeri atayarak reklam yatırımı ve satışlarınız arasındaki performansa dayalı stratejinizi yorumlayabilirsiniz.

Standart kurulum sonrasında url üzerinden ihtiyacınıza göre kurguları Facebook Pixel sayfası altından yapabilirsiniz. Dinamik özelliklerden yararlanmak adına etkinlikler özelliğinden yarar sağlamanız gerekmektedir. Bu özellik adına var olan kod alanlarına ilgili etkinlik için content_typecontent_ids şeklinde ek tanımlamalar yapılmalıdır.

Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kullanılır? Facebook Pixel, reklamlarınızı takip etme ve en fazla kazancı elde etmek için kullanıcılara sunulan bir hizmettir.

User Rating: 4.25 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu