Bilim Haberleri
Trend

G4 H1N1 virüsü nedir? İnsana bulaşır mı?

G4 H1N1 virüsü nedir? İnsana bulaşır mı? Tüm dünya coronavirüs salgını ile karşı karşıya kalırken diğer yandan başka salgın hastalıkların da ortaya çıkmasından endişe ediliyor. Gündeme sürekli olarak çeşitli hastalıkların ortaya çıkabileceği haberleri geliyor. Bunlardan bir tanesi de daha önce domuz gribi olarak bildiğimiz bulaşıcı hastalığın yeni bir virüs olarak hayvanlarda görüldüğü iddia ediliyor. Bu virüse de G4 EA H1N1 adı veriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi ortaya konulan bir araştırma sonucuna göre Çin’de domuzlarda bulunan bu virüsün Avrupa ve Asya kıtalarındaki kuşlarda bulunan benzer bir virüsün karışımı olduğa iddia edildi. Peki tam olarak nedir bu G4 H1N1 virüsü? İnsana bulaşır mı?

5efc515017aca913a4b3aa89
G4 H1N1 virüsü nedir? İnsana bulaşır mı? 4

G4 H1N1 virüsü nedir? İnsana bulaşır mı?

G4 H1N1 virüsü yine coronavirüsün olduğu gibi Çin’de ortaya çıktı. Domuz gribi olarak bildiğimiz hastalığın yeni bir çeşidi olan bu virüs ilk olarak domuz endüstrisinde çalışan insanlarda tespit edildi. Bu virüs hem hayvanlarda hem de insanlarda ölümcül olabilecek bir potansiyele sahip olduğu ifade ediliyor.

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMASI

G4 H1N1 virüsünün insana bulaşıcılığının olup olmadığı merak ediliyor. Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca G4 H1N1 virüsü hakkında şunları söyledi: Bu virüs domuz gribi olarak adlandırılıyor. İnsana bulaştığı biliniyor fakat bu virüsün insandan insana bulaşıcılığı henüz bilinmiyor. Aslında mutasyona uğrayan bir virüsten söz edebiliriz. Bu konuyu da yakından takip ediyoruz.

5f05900cbf214420a8afc419
G4 H1N1 virüsü nedir? İnsana bulaşır mı? 5

Henüz insandan insana bulaştığı görülmeyen bu virüsün sadece hayvandan insana geçtiği bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konu hakkında Pandemi Faz Tanımları’nın ikinci aşamasın yer alıyor. Yani bir salgın olması henüz beklenmiyor.

G4 H1N1 virüsü nedir? İnsana bulaşır mı?

G4 H1N1 virüsü nedir? Bulaşır mı?

G4 H1N1 virüsü nedir? İnsana bulaşır mı?

G4 H1N1 virüsü nedir? İnsana bulaşır mı? G4 H1N1, domuz gribi olarak bilinen hastalığın yeni bir türüdür.

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu