Yazılım
Trend

Github Nedir? Github ne işe yarar?

Github Nedir? Ne işe yarar? Github, bir depolama servisi olarak bilinir. Yazılım geliştirme projeleri için Web tabanlı bir depolama sistemidir. Github, açık kaynaklı projeler için ücretsizken özel depolar için ücretli üyelik seçenekleri de sunar. Ayrıca öğrenciler için özel olarak education hesabı ile ücretsiz hizmet verebilmektedir.

Github, 2007 yılında ABD’de kurulmuştur ve bilinen çalışan sayısı 1079’dur. Kurucular: Tom Preston-Werner, Chris Wanstrath, P. J. Hyett, Scott Chacon‘dur.

GitHub 1024x611 1
Github Nedir? Github ne işe yarar? 5

Git NEDİR?

GitHub kullanma konusunda daha ileri seviyelere gitmeden önce, GitHub’ın kalbi olan Git’i öğrenmeniz veya anlamanız çok önemli. Git, Linus Torvalds (Linux’u yaratan kişi) tarafından geliştirilmiş bir versiyon kontrol sistemi olarak bilinir.

Versiyon kontrol sistemi nedir? Versiyon kontrol sistemi, kod temeline yapılan değişikliklerin izini takip etmeye yardımcı olur. Ayrıca, değişiklikleri kimin yaptığının kaydını tutar ve silinmiş veya değiştirilmiş kodları geri getirme kolaylığı sunar.

1 YMXcq57qPfIThhPuOjZeSw
Github Nedir? Github ne işe yarar? 6

Git, depoda çok fazla kopya kaydettiğinden dolayı üstüne yazılmış kodlar olmaz.

GİTHUB NE İŞE YARAR?

Github, dünya genelinde işbirliğe dayalı olarak yapılan çalışmaların en büyük ve en önemli depolama servislerinden birisidir.

Örneğin, işyerinde bir takım lideri veya proje lideriyseniz Github size çok kolaylık sağlayacaktır. Projelerde hızlı ve çözüm odaklı çalışmak ve takım arkadaşlarınızı kolayca ve zorlanmadan yönetebilmeniz için Github web sitesi size bu kolaylığı sağlar. Yani buradan görevler atayabilir ve görevin açıklamasını yapmak.

github desktop screenshot windows
Github Nedir? Github ne işe yarar? 7

Bunun yanında görevlendirdiğiniz kişiler hangi kodları eklemiş, kaç kod eklemiş, anasayfadan hangileri kopyalamış, hangi ekip arkadaşınız daha çok kod yazmış gibi önemli takipler için sizlere grafikler sunar Github.

Eğer takımınız veya ekibiniz sürekli olarak güncelleme yapılması gereken bir proje/iş üzerinde çalışıyor ve değişikliklerin izini takip etmek istiyorsa, GitHub sizin için uygun bir site olabilir.

Github üyelerinin istatistiklerini bulabileceğiniz , Türkiye’de ve dünyada olmak üzere çeşitli programlama dillerindeki sıralamaları link üzerinden öğrenebilirsiniz: http://git-awards.com/

REPOSİTORY (DEPO) NEDİR?

Repository veya repo, yaptığınız projelerinizin dosyalarının depolandığı bir dizin olarak bilinir. GitHub’ın alanında veya bilgisayarınızdaki yerel bir depoda olabilir. Belgeler, resimler, sesler veya projenize ilgili her türlü repository’inizde depolama yapabilirsiniz.

Github Nedir? Github ne işe yarar?

Github Nedir? Ne işe yarar?

Github Nedir? Github ne işe yarar?

Github Nedir? Github ne işe yarar? Github nasıl çalışır? Github ile neler yapılır? Github nasıl kurulur? Git nedir? Repo nedir?

User Rating: 3.38 ( 3 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu