Teknoloji
Trend

Google’den İtiraf: Asistan Sizi Dinliyor

Google Asistan uygulamasından açıklama geldi. “Ok Google” kelimesiyle tetiklenmese bile kullanıcıların seslerini kaydettiği bilgisi yer aldı.

IndiaToday haberine göre yer alan incelemede ise, Google temsilcileri Salı günü Parlamento Bilgi Teknolojileri Daimi Komitesine, Google çalışanlarının, kullanıcılar ve Google Asistan arasındaki bazı konuşma kayıtlarını dinlediğini haberi yer aldı.

Google benzer bir durumu 2019 yılında kabul etmişti. Şirketin yapay zeka asistanının bazen kullanıcı tarafından çağrılmasa bile bir akıllı telefona veya akıllı hoparlöre ses kaydettiği açıklanmıştı.

Google Asistan Gizlilik Politikası

Google’ın gizlilik politikasında, “Bazen, Asistan, yardımını istediğinizi yanlış bir şekilde algıladığı için (“Hey, Google” gibi anlayarak) istemediğinizde bile etkinleştirilir. Bu olursa, Hey Google, bu senin için değildi deyin ve Asistan, Google’a gönderdiği son şeyi silecektir.” İfadesi yer alıyor.

KULLANICI GİZLİLİĞİNİ İHLAL EDİYOR

Hintli panelin bir üyesi konuyla ilgili olarak, “Google, şartlar ve koşullarında, kullanıcılar ile Google akıllı hoparlörleri ve Google Asistan cihazları arasındaki ses kayıtlarının kaydedildiğini ve saklandığını açıkça belirtiyor. Ancak şartlar, çalışanlarının bu kayıtlardan alıntıları dinleyebileceğinden bahsetmiyor. Ayrıca Google, gizlilik politikasında, kişisel bilgileri, kullanıcıların rızası olduğunda Google dışında paylaşacağını belirtmektedir. Bu, kullanıcı gizliliğinin ciddi bir ihlalidir” şeklinde konuşmada bulundu.

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu