GPU Nedir ? GPU ile CPU Arasındaki Farklar

GPU Nedir , GPU Ne Demek ? GPU ile CPU Arasındaki Farklar Nelerdir ? gibi soruların cevaplarını bu yazmızda bulabilirsiniz.

GPU Ne Demek ? Tam Olarak GPU Nedir ?

GPU, grafik işleme görevlerini yerine getirmek için özel olarak tasarlanmış bir işlemcidir. Temel olarak, ekranda görüntü oluşturabilen bir bileşendir. İster akıllı telefonunuza, tabletinize veya bilgisayarınıza bakıyor olun, bir görüntüyü görebilmek cihazın GPU’suna bağlıdır; biri olmadan, cihazınız herhangi bir görüntü oluşturamaz. Temel bilgisayarlar, yalnızca şu anda baktığınız şey gibi görüntüleri ve animasyonları oluşturur. Ancak, oyun bilgisayarları gibi daha gelişmiş bilgisayarlar, 3D grafiklerin oluşturulmasını hızlandırabilen daha güçlü GPU’lar sunar. Temel bir GPU’ya sahip bir bilgisayar 3D grafikleri gösterebilse de, özel bir GPU bunları çok daha hızlı ve çok daha iyi ayrıntı seviyeleriyle işleyebilir. Video düzenleyiciler ayrıca, videoları düzenlerken veya 3D modeller oluştururken de dahil olmak üzere birden çok karmaşık animasyonu aynı anda oluşturabilen GPU’lardan yararlanır.

GPU ve Grafik Kartı Aynı Şey midir ?

GPU, grafik kartında bulunan işlem yongasıdır. Bu, bazı durumlarda GPU’nun aslında anakartta yerleşik olduğu, CPU veya işlemcinin yanına gömülü olduğu anlamına gelirken, özel bir grafik kartı, GPU’nun anakarta takılmadan önce bu karta yerleştirildiği anlamına gelir. Temel olarak, bir grafik kartı bir GPU’nun evidir, yani isterseniz böyle bir cihazı diğer bilgisayarlar arasında taşıyabilir ve gerektiğinde farklı grafik kartlarına yükseltebilirsiniz. Sonuçta, bir bilgisayarın grafiksel güç tarafını tartışmak için iki terimi kullanmak iyidir.

cpu

GPU ve CPU Arasındaki Fark Nedir ?

CPU, bir bilgisayarın temel parçalarıyla ilgilenir. Temel aritmetik, mantık, kontrol ve giriş/çıkış işlemlerini tamamlayabilme gibi mantıksal görevleri işleyebilir, grafikleri de işleyebilir.
GPU ise yalnızca grafiksel görevleri tamamlamaya odaklanır. Bir CPU’nun görevlerini tamamlayamaz, ancak grafikleri yalnızca bir CPU’ya güvenmenizden çok daha hızlı ve etkili bir şekilde oluşturmaya odaklanabilir.

Yorum yapın