Bilgi
Trend

İBAN’sız Para Transferi Nasıl Yapılır?

İBAN’sız Para Transferi Nasıl Yapılır? İBAN olmadan para nasıl gönderilir? İbansız para gönderme yöntemleri nelerdir? Artık sıkça gördüğünüz reklamlardan anımsamış olabilirsiniz. İban’sız para transferi nasıl yapılır? Peki ibansız para transferi nasıl yapılır?

İban’sız Para Transferi Nedir?

IBAN’sız para transferi, Merkez Bankası’nın ocak ayında uygulamaya koyduğu yeni bir sistemdir. IBAN’sız para sisteminde, vatandaşların farklı bankalardaki banka hesaplarına diledikleri zaman 7/24 FAST sistemi ile(Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) para transferi yapabilme hizmeti veriyor. Bu uygulama ile birlikte artık para transferleri çok daha hızlı ve pratik olmuş oldu.

IBANsiz Para Transferi

İBAN’sız Para Transferi Nasıl Yapılır?

İban’sız para gönderme yani FAST sistemi artık hayatımızın bir parçası oldu. FAST sistemi ile birlikte hızlı para transferi yapılıyor artık. 7/24 yapılan para transferleri saniyeler içerisinde karşı tarafa gitmekte. FAST sisteminde zaman aşımı ise 25 saniye.

FAST sistemi, sadece para transferleri için değil alışverişlerde veya ticari işlemlerde hızlı ödemeler için de getirilen bir sistem. Peki FAST ile para gönderme nasıl yapılıyor?

-Kolay Adresleme Sistemi ile banka müşterisi kişi ya da kurum cep telefonunu, TC kimlik numarasını, pasaport numarasını veya e-mail bilgilerinden herhangi birini banka IBAN numarası ile bir kereye mahsus olmak üzere yazmak zorunda. Para transferlerinde IBAN numarası yerine karşı tarafın telefon numarası, TC kimlik numarası, pasaport numarası ya da eposta adresini girerek para gönderebilecek.

-Bireyler ve kurumlar bir adreslemeyi tek bir hesap için yapabiliyor. Örneğin bir bankadaki hesabı için cep telefonu numarasını adresleyen birisi diğer bankadaki hesabı için de aynı cep numarasını kullanamıyor. O hesap için de e-posta adresi, TC kimlik ya da pasaport numaralarından birini kullanması gerekiyor.

-Söz konusu transfer işlemi banka ya da ödeme kuruluşlarının mobil ya da internet şubelerinden FAST bölümünden yapılacak.

-1.000 TL’nin üzerindeki para transferleri havale, EFT ile yapılmaya devam edecek.

İBAN'sız Para Transferi Nasıl Yapılır?

İBAN'sız Para Transferi Nasıl Yapılır?

İBAN'sız Para Transferi Nasıl Yapılır?

İBAN'sız Para Transferi Nasıl Yapılır? İBAN olmadan para nasıl gönderilir? İbansız para gönderme yöntemleri nelerdir?

User Rating: 4.7 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu