Sosyal Medya
Trend

Instagram Shadow Ban Nedir? Nasıl Kalkar?

Instagram Shadow Ban Nedir? Nasıl Kalkar? Bu yazımızda sizlere bu konuyla ilgili bilgileri vermeye çalışacağız.

Instagram’da eğer etkileşimleriniz ya da beğenilerinizin düştüğünü görüyor ve düşünüyorsanız hesabınızın Shadow Ban engeline takıldığını düşünebilirsiniz. Instagram Shadow Ban nedir? Bu engeli nasıl kaldırabilirsiniz?

Instagram Shadow Ban Nedir?

Instagram Shadow Ban Nedir
Instagram Shadow Ban Nedir? Nasıl Kalkar? 3

Instagram hesabınızı kullanmaya devam ederken farkında olmadan Shadow Ban yemiş olabilirsiniz. Bu ban sonrası etkileşimleriniz düşmeye yani beğeni ve görüntülenme sayısında azalmalar yaşanacaktır. Peki bu durum nasıl oluşuyor? Instagram’da yaptığınız etkinlikler sonrası hesabınızı spam olarak şikayet edenler olabilir. Shadow ban engeline takılmanızın sebebi çok sık kullandığınız özellikleri süreklilik haline getirmek veya spam olarak olarak algılanan hareketlerde bulunmanızdan kaynaklanır.

Platformlar, aslında kullanıcılarına bu gibi engelleri veya cezaları uygulayabiliyor. “Gizli hesap kısıtlama” adı altında siz farkında olmadan ceza yemeniz ihtimaller içerisinde. Google’da bile bu durum kullanıcıları etkilemektedir. Peki bu engelden nasıl kaçabiliriz? İşte o adımlar…

  • Adım #1: Instagram hesap tipi kontrolünüzü yapın: Instagram bu konuya çok önem veriyor. Profilinizin özelliklerine göre paylaşım yapmanız daha doğru olur. Örneğin hesabınızı bir işletme hesabı olarak kaydettiyseniz buna göre içerikler yayınlamanız gerekiyor. İşletme hesabıyla özel hayatınızla ilgili gönderiler yaparsanız Instagram bu konuda size ceza kesebilir. Yani hesabınızı amacınızın dışında kullanmamaya çalışın.

Adım #2: Gönderi hashtag kontrolünü yapın: Gönderilerinizin altında #Instagood, #Instalike#Instagram gibi hashtagleri kullanıyorsanız bunları derhal yok edin. Çünkü paylaşımlarınızla ilgisi olmayan hashtag kullanmak yine profilinizin sicili için iyi şeyler bırakmaz. Buna dikkat edin.

Adım #3: Profil bölümündeki hashtag kontrolü yapın: Profil bölümü birçok açıdan kullanıcıların hashtag bombardımanına tuttuğu bir alan. Biyografi alanına olabildiğince etiket yazmamaya ya da az yazmaya çalışın.

Adım #4: Takipçi kontrolü yapın: Hesabınıza takipçi satın aldıysanız dikkat edin. Takipçi satın almak yine shadow ban cezası yemeniz için yeterli olabilir. Buna da dikkat edin deriz. Önemli olan çok takipçi değil iyi etkileşim almak.

Adım #5: Yorum ve beğeni kontrolü yapın: Burada sahte yorum ve beğeni botları kullanmamaya özen gösterin. Instagram buna da çok önem veriyor. Radara takılmayın deriz.

Adım #6: Takip “Çok soğukkanlı ve cool olmak zorundayım, bu yüzden kimseyi takip etmemeliyim…” demek aslında çok yanlış. Çünkü Instagram karşılıklı etkileşime çok önem veriyor. Takipçisi ve görselleri olmayan kullanıcılar Instagram için her zaman şüpheli olan durumlardır. Bu yüzden etkileşimi iyi olan veya mavi tikli hesapları takip etmek önem arz ediyor.

Bunun yanında paylaştığınız içerikleri can sıkmamalı. Spamlar belki hesabınızı kapatmaz ama Instagram’ın botları sizi izlemeye başlar ve hakkınızda iyi şeyler söylemez. Zamanla bazı kullandığınız özellikler kısıtlamaya tabi tutulabilir.

Instagram Shadow Ban Nedir? Nasıl Kalkar?

Instagram Shadow Ban Nedir? Nasıl Kalkar?

Instagram Shadow Ban Nedir? Nasıl Kalkar?

Instagram Shadow Ban Nedir? Nasıl Kalkar?

User Rating: 4.1 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu