İsveç’te Asgari Ücret ve Maaşlar 2022

İsveç asgari ücret ne kadar ? isveçte yaşam standartları nasıl ? 2022 yılı güncel isveç’teki ortalama maaşlar ne kadar ? gibi soruların cevabını sizler için vermeye çalışacağız.

İsveç, yüksek yaşam standartları arayan insanlar için en çekici ülkelerden biridir. Bu, ülkedeki AB (Avrupa Birliği) ortalamasından daha yüksek asgari ücret ve cazip ortalama meslek maaşları sunar.

İsveç’te Asgari Ücret Ne Kadar ?

Burada ortalama maaşlar ne kadar diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! Bu verileri sizin için topladım ve tüm dünyada olduğu gibi bazı küçük şehirlerin maaşları biraz daha düşük olsa da ülke genelinde geçerlidir.
Maaşlar 2015’ten 2021’in sonlarına kadar sürekli artmış olsa da – İsveç’teki ortalama ücretlerin en son kayıtları OECD.Stat‘ta mevcut – 2020’de başlayan pandemi süreci İsveç’in ekonomik evrimi üzerinde de bazı etkiler bıraktı. Buna 2021’in yüksek enflasyon yılı da dahildir.
İsveç’te kanunla beyan edilen zorunlu bir asgari ücret yoktur. Ancak genel veriler, ülkedeki asgari ücretlerin 18.000 SEK civarında olduğunu gösteriyor.
Ücretler, işçi sendikaları tarafından görüşülür ve insana yakışır bir yaşam için adil bir oran göz önünde bulundurularak ve ayrıca ortalama maaşlara ilişkin çeşitli sendikalardan alınan diğer rakamlar ve istatistikler kılavuz olarak dikkate alınarak, doğrudan işverenle kararlaştırılır.
İsveç’teki asgari ücreti daha iyi anlayabilmeniz için, ortalama bir McDonald’s kasiyerinin asgari maaşı 113 SEK/saat civarındadır ve bu da saat başına 13 doların biraz altındadır. Aylık bu, yaklaşık 18.000 SEK veya 1.770 EURO tutarında bir ücret anlamına gelir.
Öte yandan HoReCa endüstrisinde istatistikler, 2022’de İsveç’te asgari ücretin biraz daha yüksek olduğunu gösteriyor. Aylık 23.800 SEK (2.330 Euro). Bütün bunlar brüt rakamlardır, elinize net geçen ücret biraz daha düşüktür.
isvec ortalama maaslar

İsveç’te Ortalama Meslek Maaşları Nedir?

Ortalama olarak, İsveç’te tam zamanlı çalışan bir kişi ayda yaklaşık 29.500 SEK alacak – bu da yaklaşık 2.850 Euro‘dur. Bu, NET maaş veya ayın sonunda banka hesabınızda aldığınız miktardır.OECD.Stat’a göre, İsveç’te 2022’de ortalama brüt ücret ayda 43.200 SEK idi ve bu da ayda yaklaşık 4.180 EURO anlamına geliyor. Tekrar hatırlatalım, bunlar brüt değerlerdir.

2020 ve 2021’in şimdiye kadar en hafif tabirle oldukça benzersiz olmasına rağmen, ortalama ücretler daha yavaş bir oranda olsa da artmaya devam etti. Yine de 2019’a kıyasla ülkedeki ortalama maaş yaklaşık 500 Euro arttı. Buda isveçteki yaşam standartları ve alım gücüne göre hiç de fena değil!
Tüm bu ortalama maaşların büyük ölçüde çalışanın eğitim düzeyine, deneyimine ve becerilerine ve ayrıca İsveç’ten seçilen şehre bağlı olduğunu unutmayın.

Yorum yapın