James Webb Kimdir? James Webb Uzay Teleskobu Görevi Nedir?

James Webb Kimdir? James Webb Uzay Teleskobu Görevi Nedir? Son dönemlerde gündemde olan bir konu: James Webb Uzay Teleskobu… Peki nedir James Webb kimdir? Biraz sizlere önce James Webb’den daha sonra James Webb Uzay Teleskobu’ndan bahsedeceğiz.

James Webb Kimdir? James Webb Uzay Teleskobu Görevi Nedir?

James Webb, 1906 ABD’de doğan ve 1992’de vefat eden NASA’nın ikinci yöneticisi olarak biliniyor. 1958’de kurulan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin ikinci yönetisici olarak görev yapıyordu. James Webb, uzay araştırmlarında öncü bir isim olarak biliniyor. Ay’a ilk insanları indiren Apollo’ya öncülük etmiş bir bilim adamıdır kendisi.

James Webb, gezegenler arası keşifleri de kapsayan 75’i aşkın fırlatma görevinden sorumlu kişiydi ve güçlü bir şekilde uzay keşiflerini de başlatmış oldu.

2002’de Webb’e hürmet etmek için Hubble Uzay Teleskobu’nun yenileme teleskobu olan “Next Generation Space Telescope” (NGST)’ın ismi “James Webb Space Telescope” (James Webb Uzay Teleskobu)’a değiştirildi.

WEBB UZAY TELESKOBUNUN HEDEFİ NEDİR?

Peki James Webb Uzay Teleskobu nedir? Ne görevi yapıyor? Gelin biraz da bundan bahsedelim.

Webb uzay teleskonu evrend bulunan ve yaşça çok büyük olan eski yıldızları ve evrendeki tüm galaksileri daha iyi analiz etmek ve daha net görmek adına tasarlanmış bir teleskobtur. Ayrıca bu teleskop, gezegenlerin oluşumunu inceleme görevini de üstleniyor.

Tüm bunları yapmak elbette kolay bir proje değil. Bunun arkasında yüzlerce bilim insanı kafa patlatıyor. Webb, Hubble teleskobundan farklı olarak daha büyük bir birincil aynaya sahip. Şöyle söyleyelim: Yaklaşık olarak 2.6 kat daha büyük veya alan olarak 6 kat daha büyük bir teleskop hayal edin.

Webb, ayrıca daha fazla kızılötesi araçlarına sahip ve bu yüzden daha da geliştirilmiş ve daha da uzun dalga boyu kapsama alanına da sahiptir.

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”><a href=”https://twitter.com/hashtag/NASAWebb?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#NASAWebb</a> is safely in space with its solar array drawing power from the Sun! Its reaction wheels will keep the spacecraft pointed in the right direction so that its sunshield can protect the telescope from radiation and heat: <a href=”https://t.co/NZJ7sSJ8fX”>https://t.co/NZJ7sSJ8fX</a><a href=”https://twitter.com/hashtag/UnfoldTheUniverse?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#UnfoldTheUniverse</a> <a href=”https://t.co/s4nfqvKJZD”>pic.twitter.com/s4nfqvKJZD</a></p>&mdash; NASA Webb Telescope (@NASAWebb) <a href=”https://twitter.com/NASAWebb/status/1474730704940548096?ref_src=twsrc%5Etfw”>December 25, 2021</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

Webb’in uzaydaki görevleri nelerdir?

Şimdi merak edilen soruların bir kaçının cevabını yazmak gerekiyor. Webb uzay teleskobunun görevleri nelerdir? Bilim adamları Webb’in görevlerini şöyle maddeliyor;

  • Big Bang’in ardından meydana gelen ilk galaksileri veya parlak nesneleri arayın.
  • Galaksilerin oluşmasından günümüze kadar nasıl evrimleştiğini tespit edin.
  • İlk aşamalardan gezegen sistemlerinin oluşmasına kadar yıldızların oluşumunu gözlemleyin.
  • Gezegen sistemlerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerini ölçerek bu sistemlerdeki yaşam potansiyelini inceleyin.
James Webb Kimdir? James Webb Uzay Teleskobu Görevi Nedir?
James Webb Kimdir? James Webb Uzay Teleskobu Görevi Nedir?

Bir diğer merak edilen soru da, Webb’in “Karanlık madde” olarak bilinen yani görünmeyen maddeleri görüp göremeyeceği… Bilim adamları, Webb’in henüz böyle bir özelliğinin ve görevinin olmadığını ifade ediyor. Fakat Webb, bunun etkilerini elbette ölçebilecek kapasiteye sahip. Bunun yanı sıra galaksilerdeki karanlık maddelerin miktarını ve doğası hakkında da bilgi toplayabilme beceresine de sahiptir.

Yorum yapın