Yazılım
Trend

Java Nedir? Java İle Neler Yapılır?

Java Nedir? Java İle Neler Yapılır? Java, açık kaynak kodlu bir yazılım dilidir. Java nesneye yönelik ve yüksek verimli ve yüksek seviyeli çalışan bir yazılım dili olarak bilinir. Csharp (C#) ise orta seviyeli bir dildir. Java, James Gosling tarafından 1995 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Gosling, Java’yı C/C++’a benzer bir syntax ile tasarlayarak böylece programcılar için kolaylıkla öğrenilebilen bir dil yaratmayı başardı.

James Gosling
James Gosling

Yazılım dili olan Java’nın çokça kullanılan bir sloganı da bulunuyor: Bir defa yaz, her yerde çalıştır yani “Write once, run anywhere”…

Java’nın sembol hikayesi de, geliştiricilerin kahve içerken ortaya çıktığı için kahve ve fincan sembolü kullanıldığı söyleniyor.

Java indir 0
Java Nedir? Java İle Neler Yapılır? 5

Java, 2016 yılında açıklanan bir istatistiğe göre en fazla kullanılan yazılım dili olmuştur. Zaten Csharp’ın yaptığı işin yüzde 85’ini de Java yapabilmektedir.

Java Nedir? Java, ilk çıktığı zamanlarda daha ziyade küçük cihazlarda kullanılmak için yazılmış bir dil olarak düşünüldü. Fakat Java’nın barındırdığı özellikler nedeniyle C# ve C++’tan daha fazla üstün ve daha güvenilir bir yazılım geliştirme olarak öne çıkmaya başladı. İşletme ortamı sunduğundan dolayı da neredeyse her yerde kullanılmaya başlandı.

Bunu Okudun Mu?🔥👇

PEKİ BİR JAVA KODU NASIL YAZILIR?

-Yazılımcı java kodunu yazar

-Her bir kod bir Java derleyicisi ile derlenir. Bunun sonucunda “Bytecode” adında bir çeşit sanal makine kodu oluşur. Düzlem bağımsızlığını sağlayan da işte bu “bytecode“dur. Bytecode oluştuktan sonra işiniz artık kolay olacaktır. Çünkü bu kod oluştuktan sonra yazılım tüm cihazlarda çalışabilir.

-Oluşturulan bu kodu Java Sanal Makinesi tarafından işletilir. Bu aşamada her bytecode komutunun teker teker yorumlanabilir veya anında derleme olarak da kullanılabilir.

java geany hello world
Java Nedir? Java İle Neler Yapılır? 6

JAVA İLE NELER YAPILIR?

Java ile birçok şey yapabilirsiniz;

-Bir WEB sayfası içerisindeki görsel uygulamalar

-Masaüstü uygulamalar

-Otomasyon sistemleri

-2d ve 3d oyunlar

-Grafiksel kullanıcı ara yüz uygulamaları

-Veri tabanlı uygulamaları

-WEB tabanlı uygulamaları

-Telefon uygulamaları

-Metin editörleri

-Resim düzenleyiciler

-Bir benzin otomasyonu sistemi

-Bankamatikler

-Bazı online oyunlar gibi birçok alanda uygulamalar ve projeler yapabilirsiniz.

2017 senesi itibariyle sadece Java 8 resmî olarak desteklenmektedir

AÇIK KAYNAK NEDİR?

Açık kaynak demek, bilgisayar yazılımının makine dilinde dönüştürülmeden önceki, bununla uğraşan programcılar tarafından okunabilir, anlaşılabilir veya yeni amaçlara uygun bir şekilde dönüştürülebilir olması için gizlenmeyip açık bir şekilde yani kamuyla paylaşılabilir anlamına geliyor demektir.

Java Nedir? Java İle Neler Yapılır?

Java Nedir? Java İle Neler Yapılır?

Java Nedir? Java İle Neler Yapılır?

Java Nedir? Java İle Neler Yapılır? Java, açık kaynak kodlu bir yazılım dilidir. Java ile birçok uygulama yapabilirsiniz.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu