Bilim Haberleri
Trend

Koronavirüs ACE2 Enzimi Nedir?

Koronavirüs ACE2 Enzimi Nedir? Ocak ayından bu zaman kadarki süreçte araştırmacılar, ACE2 enzimi ve molekülün koronavirüs hastalığıyla olan ilişkisini ele almakta olan 700’den fazla araştırma yayınladı. ACE2 nedir?

ACE2 Nedir?

ACE2 Nedir
ACE2 Nedir

Koronavirüs ACE2 Enzimi Nedir? Kalp, akciğerler, bağırsaklar ve burnun içinde bulunan proteinlerdir. Tansiyon ve yaralar için özellikle bu enzim kullanılmaktadır. Anjiyotensin II gibi yıkıcı proteinleri de durdurmakta.

ACE2’nin sahip olduğu ceplere uyan tek şey anjiyotensin II olmamakla beraberinde ise, COVID-19 salgının sebebi olan SARS-CoV-2 de bu enzime uyum sağlıyor. Böylece virüs hücreye ACE2 üzerinden giriş yaparak hücreyi ele geçiriyor ve enfeksiyon başlatmaktadır.

Sigara İçenlerde ACE2 Oranı Değişiyor

Ayrıca yaşın ilerlemesi, ACE2 üzerinde herhangi bir etkiye de sahip değildi. Sigara içenlerde ise durum çok farklıydı.

Mukus oluşturan bir yapı olarak bildiğimiz yapıyı oluşturan kadeh hücreleri, sigara içen kişilerin ciğerlerinde yoğun ACE2 salgısına neden oluyor. Böylece akciğerleri sigaranın içindeki yüzlerce zararlı maddenin ve dumanın etkilerinden korumayı amaçlıyor. Haliyle sigara kullanımı arttıkça mukus ve ACE2 miktarı da artıyordu.

Koronavirüs ACE2 Enzimi Nedir?

Koronavirüs ACE2 Enzimi Nedir?

Koronavirüs ACE2 Enzimi Nedir?

Koronavirüs ACE2 Enzimi Nedir?

User Rating: 4.57 ( 3 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu