Bilim Haberleri
Trend

Kuraklığı Önlemek için Neler Yapılmalı?

Kuraklığı Önlemek için Neler Yapılmalı? Türkiye’ye bekleyen tehlikelerin en başında yer alan kuraklık nasıl önlenir? Kuraklık nasıl önlenir?

Bilindiği üzere kış ayları olmasına rağmen kurak geçen aylar sonrası İstanbul başta olmak üzere birçok bölgede barajlar alarm seviyesine gelerek son 10 yılın en düşük seviyelerine gelmiş durumda. İstanbul’da günde milyonlarcan insan su tüketimi yapmakta ve tasarruf konusunda da pek de bilinçli değil ne yazık ki…

İSTANBUL BARAJ DOLULUK ORANLARI NE KADAR?

Kurak geçen kış aylarında yağmurun çok yağması sebebiyle barajlardaki doluluk oranları tam olarak istenilen seviyeye gelmedi ve bu nedenle İstanbul’daki barajların seviyesi son 10 yılın en düşük seviyelerine geldi. Uzmanlar sürekli olarak insanlara su tasarrufu yapmaları gerektiği konusunda uyarılar yapıyor.

Evlerde kullanılan muslukların artık daha az açılması konusunda uzmanlar dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde ise Çanakkale’de bazı bölgelerde oto yıkamacıların belirli seviyede su kullanmaları gerektiği konusunda düzenleme yapıldı.

Tarih21/12/2020

Bunu Okudun Mu?🔥👇

İstanbul Barajları Genel Doluluk Oranı (%) 21,70

Baraj AdıBaraj Kapasitesi (m3)Doluluk Oranı (%)Açıklama
Ömerli48.55520.63Asya
Darlık53.58349.84Asya
Elmalı2.32024.17Asya
Terkos37.02222.82Avrupa
Alibey10.44130.58Avrupa
Büyükçekmece25.95117.42Avrupa
Sazlıdere4.7775.38Avrupa
Istrancalar1.44423.18Avrupa
Kazandere0.6003.44Avrupa
Pabuçdere3.7906.48Avrupa
Kaynak: E-devlet

Kuraklığı Önlemek için Neler Yapılmalı?

Kış aylarındayız fakat yağmur hiç yok neredeyse. Bu da kuraklık tehlikesini ortaya çıkarıyor. Küresel ısınma nedeniyle mevsimlerin verimliliği ve düzeni artık eskisi kadar değil ne yazık ki. Kuraklık tehlikesine karşı önlemler alınmalı ve devletler bu konuda ciddi adımlar atmalıdır. Kuraklıkla mücadele konusunda örneğin termik santrallerin çok fazla su çekmesin konusu gündeme gelebilir.

Kuraklığı Önlemek için Neler Yapılmalı?
Kuraklığı Önlemek için Neler Yapılmalı?

Kuraklık Tehlikesi Nasıl Önlenir?

İnsan yaşamını doğrudan etkileyen kuraklığa karşı ne gibi önlemler alınabilir? Ne gibi adımlar atılarak kuraklık tehlikesi yok edilebilir, biraz bu maddelere değinelim.

1- Vatandaşları kuraklık sebepleri, etkileri ve sonuçları gibi konularda bilinçlendirmek ve eğitmek,

2-Doğanın korunması ve su kaynaklarının tasarruflu olarak kullanılması teşvik etmek,

3-Kuraklığın gelişimi, günlük/aylık olarak takip edilmesi, kurak ve nemli bölgelerin ve bunların şiddetinin yerel dağılımı konusunda gerçek ve zamanında bilgi sahibi olunması adına, Türkiye ve hatta dünyada bir kuraklık izleme ve erken uyarı sistemi inşa edilmelidir.

4- Kuraklığın yakın gelecekte ülkemizdeki yağışlar ve dolayısı ile yüzey ve yeraltı suları üzerinde daha sık etkili olması beklenmeli ve buna göre çözümler geliştirilmelidir.

5- Tarım için birçok yerde sulama gereği ortaya çıkacaktır. Geleneksel tarım ürünleri yerine daha sıcak ve kuru iklim şartlarına uygun tarım ürünlerine geçiş de bir zorunluluk halini alabilecektir.

6- Ayrıca suyun fazla olduğu yerlerden, kuraklığın hüküm sürdüğü bölgelere taşınması,

7-Bunun için “Küresel İklim Değişiminin Su Kaynaklarına Olası Etkileri” üzerine ülkemizde de gerekli bilimsel çalışmaların yapılabilmesi için bilim insanlarımızın teşvik edilerek özendirilmesi gerekmektedir.

8- Modern Hava Durumu programları ile çiftçilerin mevcut kuraklık şartları hakkında fikir sahibi olabilmesi için özellikle yağışlar, o günün normal değerleri ile karşılaştırılarak verilmelidir.

9- Türkiye’den Suriye ve Irak’a verilen veya verilmesi teklif edilen su miktarı, değişen iklim şartlarına bağlanmalı ve ayarlanmalıdır. Kuraklık konusunda uluslararası işbirliğinin geliştirilmeli.

10-Nehirlerle daha az beslenen baraj göllerinin su seviyesi de önemli ölçüde azalınca, hidroelektrik enerji üretimi de aksayabilir. Ülkemizde su kaynakları ve enerji üretimi alanlarında planlama ve geliştirme çalışmalarında mutlaka meteoroloji biliminden de uzman seviyesinde yararlanılmalıdır.

Kuraklığı Önlemek için Neler Yapılmalı?

Kuraklığı Önlemek için Neler Yapılmalı?

Kuraklığı Önlemek için Neler Yapılmalı?

Kuraklığı Önlemek için Neler Yapılmalı? Türkiye'ye bekleyen tehlikelerin en başında yer alan kuraklık nasıl önlenir? Kuraklık nasıl önlenir?

User Rating: 4.55 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu