Larry Page Kimdir?

Larry Page Kimdir? Kısaca hayatı ve projeleri nelerdir? Kısaca hakkında bilgiler nelerdir? Google nasıl kurdu?

Son dönemlerde Larry Page kimdir sorusu merak ediliyor. Larry Page, Sergey Brin ile Google’ın kurucuları olarak biliniyor. Larry Page, Lucinda Southworth ile evlidir.

Google, şu an teknoloji çağında en çok kullanılan arama motoru konumunda. Google’ın hayatımızda olmadığını düşünürsek herhalde bilgiye ulaşmada çok zorluklar yaşarız gibi… Google’ın kurucuları olan Larry Page ve Sergey Brin’i biraz yakından tanıyalım.

Larry Page Kimdir?

Larry Page, üniversites arkadaşı Rus Sergey Brin ile Google arama motorunun temelini atmıştır. Larry Page, dünyada en çok kazanan iş adamları arasında yer alıyor.

larry page sergey brin

Google kurucularından olan Larry Page, 26 Mart 1973’te Amerika’da, Michigan, East Lansing’de doğdu. Orijinal ismi Lawrence Page olan Google kurucusunun babası Carl Victor Page, Michigan Eyalet Üniversitesi’nde yapay zeka üzerine doktora çalışmalarına imza atmıştır.

Annesi ise aynı üniversitede programlama dersleri vermiştir. Michigan’da East Lansing Lisesi’nde öğrenim gördü. Michigan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olmayı başardı. Daha sonra Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde Stanford Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimlerinde doktorasını tamamladı. Doktora zamanında üniversite arkadaşı olan Sergey Brin ile birlikte Google arama motorunun temelini attı ve Google şirketini kurdu.

İLK VERİ MERKEZİ LARRY’NİN YURT ODASI OLDU

Larry ve Sergey, 1995 senesinde tanıştılar ve Sergey, Larry’nin doktora çalışmasına katıldı. İkili geliştirdikleri PageRank algoritmasıyla BackRub adlı arama motorunu 1996 yılı Ocak ayında hayata geçirmeyi başardılar. Bir senenin ardından yaptıkları BackRub bağlantı analizi çok beğeni görür ve ünleri hızla yayılır. Fakat fikirlerini daha da ileri taşımak adına parasal sıkıntılarla boğuşurlar.

Sunucular çok pahalı olduğu için Larry düşük kapasiteli bilgisayarlardan büyük başarı sağlar. 1998 yılında ucuz terabayt boyutundaki diskleri alarak Google.com’un ilk veri merkezini Larry’nin yurt odasına kurarlar. İki arkadaş okullarındaki görevlerinden ayrılarak yatırımcı aramaya başlarlar. Aldıkları sunucunun Microsystems’ın kurucularından arkadaşları Andy Bechtolsheim 100.000 dolarlık çek yazar. Arkadaşlarının garajında dünyanın en büyük Internet devini kurarlar.

LUCİNDA SOUTHWORTH İLE EVLENDİ

2007 senesinde Lucinda Southworth ile dünya evine giren iş adamının iki de çocuğu var. Larry Page’in serveti ise 44,8 milyar dolar olarak açıklanmıştır.

Yorum yapın