YazılımMobil Uygulama
Trend

Linux Komutları Nelerdir? Linux Komutları Listesi

Linux Komutları Listesi nelerdir? 2020 komut listesi ve kodlarının listesi nelerdir?Linux Komutları Nelerdir? Linux Komutları Listesi

Linux Komutları ve Listesi

pwd

Terminali açtığınız zaman, program kullanıcının home dosyasına giriş yapar. İçinde bulunduğunuz dosyanın adını öğrenmek için “pwd” komutunu kullanabilirsiniz.

ls

“ls” komutu ile bulunduğunuz dizinin içindeki dosyaların neler olduğunu görebilirsiniz. Gizli dosyaları görmek içinse “ls-a” komutunu kullanabilirsiniz.

Bunu Okudun Mu?🔥👇

cd

“cd” komutuyla dizinler arasında geçiş yapabilirsiniz. Örneğin “cd home/abakus/Belgeler” yazdığınızda Home klasörü içindeki abakus klasörü içindeki Belgeler klasörüne gider.

“cd..” komutu ise bir önceki klasöre gitmenizi sağlar. Çünkü iki nokta “geri” anlamına gelir. Ayrıca, şunu da hatırlatmakta fayda var. Linux’ın tüm komutlarında boşluk içeren bir metin kullanmanız gerekiyorsa tırnak içinde yazmanız gerekir. Örneğin: cd “Abaküs Yayınları”.

mkdir

“mkdir” komutuyla bir klasör ya da dizin oluşturabilirsiniz. Örneğin: mkdir “home/abakus/Yeni Klasör”, home içindeki abaküs klasörü içinde bir “Yeni Klasör” adlı klasör oluşturur.

rmdir & rm

“rmdir” komutunu dizin silmek için kullanabilirsiniz. Ancak dizinin içi boş değilse komut işe yaramaz. Klasörün içindeki dosyaları ve dizinleri silmek için “rm” komutunu kullanın. Yalnızca dizinleri silmek istiyorsanız “rm-r” kullanmanız gerekir.

touch

“touch” komutuyla boş bir txt dosyası ya da boş bir zip dosyası gibi pek çok formatta boş dosya oluşturabilirsiniz. Örneğin: touch yeni.txt.

cp

“cp” komutuyla dosya kopyalayabilirsiniz. Bunun için dosyanın ilk lokasyonunu ve kopyalanacağı lokasyonu girmeniz gerekir. Bu komutla klasör kopyalayamazsınız. Yalnızca dosya kopyalamada kullanılır.

mv

Bu komutu kullanarak dosyalarınızı taşıyabilirsiniz. “cp” komutuyla aynı şekilde kullanılan “mv” komutu, aynı zamanda dosya ismi değiştirmek için de kullanılabilir.

Linux Komutları Nelerdir? Linux Komutları Listesi

Linux Komutları Nelerdir? Linux Komutları Listesi

Linux Komutları Nelerdir? Linux Komutları Listesi

Linux Komutları Nelerdir? Linux Komutları Listesi nelerdir? 2020 komut listesi ve kodlarının listesi nelerdir?

User Rating: 3.1 ( 3 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu