Bilim Haberleri
Trend

NASA, Son Yılların En Büyük Güneş Patlamasını Görüntüledi

NASA, Son Yılların En Büyük Güneş Patlamasını Görüntüledi. Nasa, son yıllardaki en büyük güneş patlamasının görüntülerini yakaladı. Güneş lekesi olan AR2838 etkisi bunun üzerinde fazlasıyla oldu.

Gezegenimizin ısı ve ışık kaynağı olan Güneş’in yüzeyinde sık sık Güneş patlaması adı verilen patlamalar ortaya çıkıyor. Bu parlamaların büyük boyutlu olanlarının etkileri gezegenimizde de etkisini hissettirebiliyor. Bu tür patlamaların sonuncusu geçtiğimiz günlerde yaşandı.

Türkiye saati ile yapılan incelemede ise 3 Temmuz 2021 saat 17:29’da, 2017’den bu yana gerçekleşen en büyük patlama meydana geldi. Bu patlamanın kaynağı olarak AR2838 adlı bir Güneş lekesi gösterilmiş olundu. NASA patlamanın görüntülerini almayı başarmış oldu.

İşte Patlama Anı

X sınıfında yer alan patlamalar, Güneş üzerinde gerçekleşen en güçlü patlamalar olarak biliniyor. Bu patlamalarda uzaya saçılan plazmanın doğrudan Dünya’ya doğru hareket etmesi durumunda uzaydaki astronotlar ve uydular tehlikeye girebiliyor. Hatta yeryüzündeki elektrik şebekeleri de bu yüzden arıza yapabiliyor.

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu