Yazılım
Trend

Pegasus Casus Yazılım Nedir Nasıl Fark Edilir?

Pegasus Casus Yazılım Nedir Nasıl Fark Edilir? Yaşadığımı dijital dünyanın avantajları yanında dezavantajları kötü amaçlı yazılımları da hayatımıza girmiş durumda. Son günlerde gündeme gelen Pegasus casus yazılımını bu yazımızda anlatacağız.

Pegasus Casus Yazılım Nedir Nasıl Fark Edilir?

İsrail üretimi olan Pegasus casus yazılımı, stratejik siber silah olarak tanımlanabilir kabaca. Fakat bu yazılım sadece ülkelerin istihbaratlarına veya kolluk kuvvetlerine verilebiliyor. Yani bir şahsa ya da bir şirkete verilemez. Bu satışlar İsrail Savunma Bakanlığı’nın da onayından geçmesi gerekiyor.

Pegasus casus yazılımı neden bu kadar gündeme geldi peki?

Pegasus casus yazılımı, uluslararası siber silah pazarının öncüsü olmuş durumda. İş siber silahlara gelince konu hassaslaşıyor ve pegasus casus yazılımı ile ilgili iddialar da gündeme geldi.

Pegasus’a yönelik iddialar senelerdie dile getiriliyor aslında. İlk olarak 2016 senesinde bir araştırma raporunda Pegasus casus yazılımı, BAE, S. Arabistan, Fas, Pakistan, Hindistan, Meksika, Sudan, İspanya, Fransa, Macaristan gibi 50’den fazla ülkede tespit edildiği iddia edilmişti.

BELİRLİ KİŞİLER VE KURUMLAR İZLENİYOR İDDİASI

Daha sonra iddialara şunlar eklendi: Pegasus casus yazılımı siyasetçileri, gazetecileri, aktivistleri, hukukçuları ve STK temsilcilerini izlediği ve bilgileri ele geçirdiği söylendi. Fakat bu iddialar Pegasus casus yazılımı temsilcileri tarafından yalanlanmıştı.

PEGASUS CASUS YAZILIMI NASIL BULAŞIYOR?

Pegasus casus yazılımı aslında iki çeşitli metotla hedefine bulaşıyor. İlki, kullanıcı etkileşimi (tıklama vb.) gerektirirken, öteki ise “zero click” olarak adlandırılan, WhatsApp gibi uygulamalar üzerinden enfekte olma yöntemi. Pegasus casıs yazılımı, bilinen tüm mobil cihazlara bu iki yoldan sızıp onları tamamen kontrol edebilir güçte.

PEGASUS NASIL KÖTÜ ŞÖHRETE KAVUŞTU?

Pegasus casus yazılımı, İsrail’in en çok bilinen siber casusluk ve teknoloji şirketi olan NSO Group, 2010 senesinde Herzliya şehrinde üç İsrailli tarafından kuruldu. On bir yıllık geçmişe sahip olan şirket, küresel şöhretini amiral gemisi ürünü olan Pegasus casus yazılımı sayesinde kazandı. Ancak farklı skandallar ve insan hakları ihlalleri gibi davalarda adı geçen NSO için Pegasus casus yazılımı, kötü bir şöhret getirdi.

PEGASUS CASUS YAZILIMI TÜRKİYE’DE TESPİTL EDİLDİ İDDİASI

2016 senesinden günümüze kadar gelen zamanda, Pegasus Casus Yazılımı’nın Türkiye’de de tespit edildiği ve birtakım isimlerin hedef alındığı iddialar arasında yer alıyor. Meselenin esas tartışma konusu haline gelmesi ise 2018 yılının Ekim ayında vahşice katledilen Cemal Kaşıkçı’nın Pegasus ile bir süre izlenmiş ve hedef alınmış olmasıydı. 2019 yılında, Kaşıkçı’nın yakın arkadaşı Ömer Abdülaziz önce kendisinin sonra da Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman yönetimi tarafından hedef alındığını çok defa dile getirmişti. NSO, bu iddiaların doğruluk payı olmadığını, ürünlerinin Kaşıkçı cinayetinde herhangi bir rolünün bulunmadığını açıklamıştı.

PEGASUS CASUS YAZILIM NE YAPAR?

Seneler önce ifşa olan NSO dokümanından gördüğümüz bilgilere göre Pegasus’un sızdığı bir cihazdan elde ettiği bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

Telefon çağrıları (görüşmeleri anlık olarak dinler ve kayıt eder)

Kamera ve mikrofon (Anlık olarak çevreden ses ve görüntü kayıtları alır)

Metin mesajları (SMS’lerin tamamına erişir ve bunları okur)

Chat uygulamaları (WhatsApp gibi programlardaki yazışmalara ulaşır)

E-postalar (Gelen ve giden e-posta ve eklerini görebilir)

Konum bilgileri (Anlık olarak konum takibi yapar, gidilen yerleri kaydeder)

Cihaz özellikleri, ayarlar ve şebeke bilgileri

Telefon rehberindeki kayıtlı numaralar

Web tarayıcı kayıtları (her türlü internet tarayıcısını anlık olarak görebilir)

Takvim etkinlikleri

Dosya transferleri (alınan ve gönderilen dosyaları okur)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu