Yazılım
Trend

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik Kodlama Nedir? Günümüz teknoloji dünyasında hayatımıza yepyeni kavramlar giriyor. Bunlardan bir tanesi de “Robotik Kodlama” dediğimiz bir kavramdır. Peki Robotik Kodlama Nedir?

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik kodlama, bir bilgisayar programının veya yazılan bir robotun okuyabileceği veya yürütebileceği bir yazılı talimatlar dizisidir. Öncelikle bir robotun bir görevi tamamlaması için o görev belirlenir. Bu görevin veya uygulamanın gerçekleşmesi için kodu tasarlamak gerekiyor ve daha sonra bu kodu bir robota göndermelisiniz. Bu şekilde robotun algılayışı veya harekete geçmesini izleyerek sonucu görmek gerekiyor.

Robotik kodlama, insanların görev bitene ve robotun hareketleri başlangıçta amaçlandığı gibi hayata geçinceye kadar, deneme yanılma yoluyla düşünmelerini gerçek bir şekilde görmelerine olanak sağlar.

robotik kodlama
Robotik Kodlama Nedir? 4

Kısaca robotik kodlama, belirli kodlama dillerini kullanarak ihtiyaç doğrultusunda verilen komut işlemleridir.

Robotik Kodlamada Kullanılan Programlama Dilleri Nelerdir?

Robotik kodlamada hangi programlama dilleri kullanılıyor. Bilindiği üzere birden fazla programlama dili bulunuyor.

Robotik kodlamada kullanılan C / C ++, Java, Fortran, Python vb. çok sayıda programlama dili mevcut. Robotik kodlamada kullanılan en popüler dil genelde C / C ++ olmaktadır. Python, makine öğrenimindeki kullanımı ve ayrıca ROS paketleri geliştirmek için de kullanılabilmesi nedeniyle aynı şekilde çok popüler olan programlama dillerindendir.

Robotik Kodlamada Arduino ve Raspberry Pi’nin Farkı Nedir?

Arduino ve Raspberry Pi’nin ikisi de robotik kodlama için kullanışlıdır fakat ikisi arasında birkaç önemli farklılıklar bulunuyor. Arduino, bir bilgisayarda yazdığınız kolay bir programı çalıştıran ve döngüye koyan bir mikrodenetleyicidir. Raspberry Pi (RPi) normal bir bilgisayar şeklindedir ve bundan dolayı Arduino’dan daha çok yönlüdür, fakat analogdan dijitale dönüştürme gibi özelliklere ne yazık ki sahip değil.

robotik kodlama
Robotik Kodlama Nedir? 5

Son dönemlerde çağın gereksinimleri nedeniyle başta özel okullar olmak üzere bazı okullarda robotik kodlama dersleri küçük yaştan itibaren öğrencilere öğretilmeye ve aktarılmaya çalışılıyor. Bu alanda gerçekleşen yenilikleri takip etmek ve uygulamak dijital çağın da takipçisi ve onunla beraber yürümek çok önem arz ediyor. Robotik kodlama dijital çağda yeni mesleklerin ortaya çıkmasında büyük bir aktördür.

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik Kodlama Nedir? Robotik kodlama ne işe yarar? Robotik kodlama bir çeşit komut verme işlemleridir. Robotik kodlama dilleri nelerdir?

User Rating: 4 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu