Yazılım
Trend

SEO nedir? Ne işe yarar?

SEO nedir? Ne işe yarar? SEO’nun nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını bu yazımızda sizlere anlatacağız.

SEO Ne ise yarar
SEO nedir? Ne işe yarar? 5

SEO nedir? Ne işe yarar?

SEO, Search Engine Optimization (Arama motoru optimizasyonu) kelimelerinin kısaltılmışıdır. SEO nedir? Ne işe yarar? SEO’nun amacı google sitenizi üst sıralara çıkarmaktır. Bunun yapılmasının nedeni de internet kullanıcılarının google’daki aramalarda üst sıralardaki siteleri tercih etmesinden kaynaklanıyor.

Arama motorları, algoritmalar denen karmaşık formüller ve işlemler kullanır. İnternet ortamındaki milyonlarca siteyi analiz ederek sıralama yapar. Arama motorları için bazı sinyal görevi gören bazı teknikler kullanarak sitenizin bu algoritmalara uygun hale gelmesini sağlar.

seo
SEO nedir? Ne işe yarar? 6

ARAMA MOTORLARININ ÖNEMİ

Arama motorları yapılan bu değerlendirme ve sinyaller sonucu sitenizin hangi sırada durması gerektiğini belirler. Bu sinyaller arasında anahtar kelimeler, meta kelimeler ve bağlantılar bulunur. Böylece sitenizin kurallara uygun hale gelmesini ve Google’da üst sıralara taşınmasını sağlar. Ayrıca arama motorlarının çok gelişmiş sistemlere sahip olduğunu da söylemek gerekir.

Arama motorları, yapılan aramalar sonucunda en iyi sonuç için niceliği değil içeriğin niteliğine göre karar verir ve sıralama yaparak önünüze getirir.

Bunu Okudun Mu?🔥👇

SEO çalışmasında nelere dikkat edilmelidir?

SEO çalışması yaparken belirli kurallar ve çerçeveler içerisinde yapılması gerekiyor. Bunlardan en başta geleni ise sitenizin hedef kitlesini/profilini belirlemektir. Peki hedef kitle nasıl belirlenir?

Hedef kitleyi tespit edebilmek için sitenizi ziyaret edenlerin nelere dikkat ettiğini ve hangi içeriklerin içinde olduklarını takip ve analiz ederek belirleyebilirsiniz. Ya da site içerisinde hangi kelime ve cümlelerin kullanıldığını da analiz ederek yapabilirsiniz. Örneğin, bir çiçek satış siteniz varsa buna göre belirli hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

NOT: Unutmayın ki önemli olan sitenize fazla kullanıcı değil daha ziyade nitelikli kullanıcı gelirse sitenizin sıralaması artar!

Bir başka önemli kural da; içeriğinizin okumayı zorlaştıracak kadar uzun ve karmaşık olmaması gerektiğidir. İçeriğinizi anahtar kelimelerle doldurmak sizi üst sıralara taşımaz aksine aşağılara çeker. O yüzden anahtar kelimeleri abartmadan sitenizin içinde kullanmanız yeterli olacaktır.

seo
SEO nedir? Ne işe yarar? 7

Bir başka önemli konu da sitenizin basit ve anlaşılır halde olması gerektiğidir. Kullanıcıların sosyal medyada kolayca paylaşabileceği hale getirmek SEO açısından önemli bir kıstastır.

Başka bir SEO çalışması da geri bağlantı konusudur. Sitenizin profiline ve yapısına benzer sitelere kendi sitenizin linkini vererek sitenizin daha fazla tıklanmasına ve daha fazla kullanıcı gelmesine katkı yaparak Google’da üst sıralara çıkmanızı sağlar. Fakat bir sürü veya rastgele verilen geri bağlantılar Google’ın pek hoşuna gitmeyen bir durumdur. Yani arama konusuna yakınlık ve içerik kalitesi çok önemli. Google bu kadar fazla ince ve detaylı bir şekilde dikkat etmektedir.

SEO çalışmanızı yaptıktan sonra hemen hızlı bir şekilde sonuç almayı beklemeyin. Bu konuda biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Unutmayın siz ne kadar kaliteli içerik ve google şartlarına göre içerik oluşturursanız Google’ın gözünde o kadar fazla değerli hale gelirsiniz :)

SEO YAPARKEN ŞUNLARA DİKKAT EDİN

SEO çalışmasında önemli ve dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Bunlar da şöyle;

  • İnternet sitenizin ilişkili olduğu sektörle ilgili taze, kaliteli içerikler sağlamalısınız.
  • Her sayfa için farklı başlık ve açıklama etiketi kullanmalısınız.
  • Hedeflenen çapa metni ile iç bağlantı kurabilirsiniz fakat burada aşırıya kaçmamaya özen gösterin lütfen.
  • Başlık etiketlerini (H1-H6) uygun şekilde kullandığınızdan emin olunuz.
  • Görsel optimizasyonu, görsel URL kullanımı ve ALT etiket kullanımlarına dikkat ediniz.
  • Mobil yani telefona uygun ve dost bir web sitenizin olup olmadığına
  • önem veriniz.
  • Web sitenizin hızlı çalışmasına ve açılmasına dikkat ederek buraya odaklanmalısınız.

SEO nedir? Ne işe yarar?

Seo bölgesel olur mu?

Evet

Seo ne işe yarar?

Arama motorlarında çalışmanızı optimize ederek daha verimli bir hale girmektedir.

Seo ne işe yarar?

SEO nedir? Ne işe yarar?

SEO nedir? Ne işe yarar?

SEO nedir? Ne işe yarar?

SEO nedir? Ne işe yarar? SEO, google sitelerin üst sıralara çıkmasını sağlayan çalışmadır. SEO nasıl yapılır?

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu