Teknoloji
Trend

Türkiye Karadeniz’de Doğalgaz Keşfetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamalarda “Cuma günü bir müjde” vereceğini ve Türkiye’nin önüne yeni bir dönemin açılacağını ifade etmişti.

C.Başkanı Erdoğan’ın bu sözü sonrası ortaya iddialar atıldı. Bu iddialardan en ciddi olanı da Türkiye’nin Karadeniz’de Fatih Sondaj Gemisi’nin yürüttüğü çalışmalar neticesinde doğal gaz keşfettiği söyleniyor. Bilindiği üzere Fatih Sondaj Gemisi, Karadeniz’in Kuzeyinde 100 mil uzaklıkta Tuna-1 bölgesinde faaliyetlerini Temmuz ayından beri devam ettiriyor.

fatih sondaj
Türkiye Karadeniz'de Doğalgaz Keşfetti 5

Türkiye Karadeniz’de Doğalgaz Keşfetti

Türkiye Karadeniz’de Doğalgaz Keşfetti! Reuters’ın bir haberine göre, Türkiye’deki medya kaynaklarına göre Karadeniz’de doğal gaz keşfedildi. Ayrıntılara yer verilen habere göre Türkiye’nin 20 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak miktarda doğal gaz bulunduğu ifade edildi. Keşfedilen doğal gaz miktarının ise 26 trilyon ila 800 milyar metreküp olduğu iddia edildi.

7 İLA 10 YIL ARASINDA ÜRETİM YAPILACAK

Tuna-1 bölgesinde keşfedilen doğal gaz rezervinin 7 ila 10 yıl sürecek olan çalışmalar sonrası elde edileceği ifade edilirken bunun maliyetinin ise 2-3 milyar dolar arasında olacağı söylendi.

İddialar böyleyken C.başkanlığı ve Enerji Bakanlığı tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

1035908720 0 63 1200 738 1200x0 80 0 1 0940076dff18cba80bcab7835a86ac8b
Türkiye Karadeniz'de Doğalgaz Keşfetti 6

Enerji bağlamında dışa bağımlı olan Türkiye’nin doğal gaz kaynaklarını bulması enerjiye bağımlı bir ülke olması nedeniyle çok önem arz ediyor. Ekonomiye ciddi katkıları olması beklenen bu çalışmaların nasıl yapılacağı merak ediliyor. Burada yapılacak olan altyapı çalışmalarının da ekstra maliyeti olacağı söylendi.

HİDROKARBON ARAMALARI

Türkiye Akdeniz ve Karadeniz’de aynı zamanda hidrokarbon aramaları da yapıyor. Yapılan bu çalışmalar Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi tarafından protestolarla karşılandı.

Fakat Türkiye, karasularında arama faaliyetli yapma hakkının olduğunu ve bunu da hukuk mücadelesiyle yaptığını ifade ediyor.

FATİH SONDAJ GEMİSİNE CANLI YAYIN ARACI GÖTÜRÜLDÜ İDDİASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma günü açıklayacağı müjde merakla beklenirken, Serbestiyet’in bir haberine göre, Zonguldak Ereğlisi açıklarındaki Tuna-1 bölgesinde sondaj faaliyeti yürüten Fatih gemisine götürülmek üzere bir gemiye yüklenmiş canlı yayın aracının görüntülerine ulaştı.

f 696x928 1
Kaynak: Serbestiyet

FPA logolu canlı yayın aracının sahibi olan File Prodüksiyon şirketi, canlı yayın araçlarının dün Fatih sondaj gemisine götürülmek üzere gemiye yüklendiğini doğruladı.

File Prodüksiyon, Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere çok sayıda resmî kuruma canlı yayın, link hizmetleri veren özel bir şirket. Prodüksiyon şirketi en son Ayasofya’nın açılışında Cumhurbaşkanlığı ile çalışmıştı

Türkiye Karadeniz'de Doğalgaz Keşfetti

Türkiye Karadeniz'de Doğalgaz Keşfetti

Türkiye Karadeniz'de Doğalgaz Keşfetti

Türkiye Karadeniz'de Doğalgaz Keşfetti! Fatih sondaj gemisi Karadeniz'de doğal gaz keşfetti! C.başkanı Erdoğan yarın ki müjdesi doğal gaz mı?

User Rating: 4.45 ( 2 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu