Bilim HaberleriTeknolojiUzay
Trend

Türksat 5A İlk Kez Gösterildi! Türksat 5A Nedir?

Türksat 5A İlk Kez Gösterildi! Türksat 5A Nedir? Artık Türkiye de uzayda önemli adımlar atmaya ve projeler ortaya çıkarmaya devam ediyor. Dünyadaki en önemli uydu ve uzay fuarlarından birisi olan GlobalSAT Show’da bir gelişme yaşandı. Peki yaşanan gelişme neydi?

T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının desteğiyle yapılan etkinlikte bir sürpriz yapıldı. Fuarı online olarak takip eden şanslı izleyiciler ilk kez Türksat 5A uydusunu görme fırsatını yakaladı.

Türksat 5A uydusu
Türksat 5A İlk Kez Gösterildi! Türksat 5A Nedir? 4

Türksat 5A İlk Kez Gösterildi!

Yapılan etkinlikte “Türksat 5A ve Fırsatları” başlığı altında yapılan etkinlikte Türksat Başkan Yardımcısı olan Hasan Hüseyin Ertok, Airbus Savunma ve Uzay Bölümü Telekom Uyduları Uzay Sistemleri Başkan Yardımcısı François Gaullier ve SpaceX Ticari Fırlatma Baş Direktörü Stephanie Bednarek de katılım sağladı.

Türksat 5A uydusu
Türksat 5A İlk Kez Gösterildi! Türksat 5A Nedir? 5

Shifdelete’in bir haberine göre; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile gerçekleşen röportajda, bu sene içerisinde uzaya gönderilmesi beklenen TÜRKSAT 5A uydusu için Elon Musk’ın şirketi SpaceX ile çalışmalar yapıldığı ifade edilmişti. Canlı yayında açıklanan detaylar, uydu hakkında merak edilen tüm soruları cevapladı.

SpaceX’in Falcon 9 Roket İle Uzaya Taşınacak

Airbus DS ile ortak çalışma neticesinde yapılan uydunun servis zamanı 15 yıl olarak planlanmış durumda. 2020 senesinin son çeyreğinde Ekim – Aralık döneminde uzaya gönderilecek olan uydu, SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya taşınacak.

Türksat 5A İlk Kez Gösterildi! Türksat 5A Nedir?

Türksat 5A, milli imkânlarla Türkiye’de birleştirilmesi ve 2020 senesinin sonunda uzaya fırlatılması hedeflenen bir haberleşme uydusudur.

Eylül 2011’de yapılan anlaşmaya göre, Türksat and Turkish Aerospace Industries (TAI) tarafından Türkiye’de geliştirilen bir uydudur özelliğine sahiptir. TAI ‘nin Ankara yerleşkesindeki Uydu Montaj , Entegrasyon ve Test ( UMET) biriminde, en az %20 yerli ve milli kaynaklarla Airbus firması ile işbirliğiyle neticesinde geliştirilmiş ilk yerli teknolojilerin de kullanıldığı iletişim uydusudur. Akabinde gelecek Türksat 5-B ise daha yüksek oranlarda yerel kaynaklar kullanılacaktır. Projenin daha sonraki amaçlarından birisi de, Türksat 6B uydusunun tamamen yerli kaynaklarla geliştirilmesidir.

Türksat 5A İlk Kez Gösterildi! Türksat 5A Nedir?

Türksat 5A İlk Kez Gösterildi! Türksat 5A Nedir?

Türksat 5A İlk Kez Gösterildi! Türksat 5A Nedir?

Türksat 5A İlk Kez Gösterildi! Türksat 5A Nedir? Türksat 5A uydusu canlı yayında gösterildi. Türkiye uzaya uydu gönderecek

User Rating: 4.43 ( 2 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu