Virtual Box Nedir Ne İşe Yarar?

Virtual Box Nedir Ne İşe Yarar? Virtual Box, bir şekilde aslında karşımıza çıkmıştır. Peki nedir bu Virtual Box?

Virtual Box Nedir Ne İşe Yarar?

Virtual Box, aslında bir yazılımıdır. Bir çeşit sanallaştırma yazılımıdır. Yani, bir işletim sisteminin bir başka işletim sistemi üzerinden sanal bir şekilde kullanılmasını sağlar. Diğer bir deyişle; ekran kartı ve işlemci gibi araçları yazılım anlamında kopyalar veya taklit eder.

Virtual Box Nedir Ne İşe Yarar?
Virtual Box Nedir Ne İşe Yarar?

Peki VirtualBox Ne İşe Yarar ?

Peki bu VirtualBox ne işe yarar? Bu program kullanıcın birçok ihtiyacına karşılık gelen taleplere için kullanılabilir. Bu sanal cihazların en önemli avantajı ise iyi bir şekilde güvenli olmalarıdır. Çünkü bu sanal makine veya cihazlar, içinde bulunduğu sanal ortam sebebiyle buradan dışarı çıkamaz.

Sanal bir şekilde çalışan işletim sistemi (guest) üzerinde yapılan işlemler farklı bir cihaza yapılıyormuş gibi ev sahibinde (host) bir değişikliğe neden olmaz. Bu nedenle bu sanal cihaz yoluyla bulaşan kötü amaçlı yazılım veya virüsler ana makineye ulaşamaz ve ana makinemiz bunlardan etkilenmez. Tabi bu noktada iki sistem arasındaki paylaşım dosyalarına dikkat etmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

VirtualBox Nasıl Kullanılır ?

1) VirtualBox programını resmi sitesinden indirdikten sonra, kullandığınız işletim sistemine uygun VirtualBox versiyonunu indirin.

2) Yükleme işlemini tamamladıktan sonra ‘yeni’ seçeneğini tılayarak ilk sanal makineyi oluşturun.

3) Sanal makineyi oluşturduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer Vbox misafir eklentilerini yüklerseniz işlemleri daha hızlı gerçekleştirmeniz ve klasörler arası dosya aktarımı yapmanız mümkün olacaktır.

VirtualBox ile Ana Sistem Arasında Dosya Alışverişi Yapmak

Paylaşılan klasörleri kullanarak, sistemdeki bir klasörü sanal makineye yerleştirebilirsiniz. Böylece sanal makinede ihtiyacınız olan bir program, ana sistemde zaten yüklüyse bunu tekrar indirmek zorunda kalmadan sanal makineye aktarabilirsiniz.

Virtual Box’ın en çok merak edileni de ücretsiz olup olmadığıdır. Kullanıcılar Virtual Box’ı ücretsiz bir şekilde kullanabilmektedir.

Yorum yapın