Yazılım
Trend

Vpn nedir? En İyi VPN Programları Nelerdir?

Vpn nedir? En İyi VPN Programları Nelerdir? VPN, yasaklı olan sitelere veya içeriklere ulaşmamızı sağlayan bir uzantıdır diyebiliriz. VPN’in açılımı; Virtual Private Network yani; Sanal Özel Ağ diyebiliriz. Bu sanal ağ bizim uzaktan başka ağlara katılmamızı sağlayan bir teknolojidir. VPN üzerinden başka bir ağa bağlandığı zaman fiziksel olarak sanki o ağa bağlı gibi veri alışverişinde bulunur. Yani aslında DNS adresi değişikliğine benzeyen bir yöntemdir VPN bağlantısı.

Vpn nedir? Özellikle de ülkemizde sürekli olarak bir şeyler engellenebiliyor. Sitelere erişim yasağı konulabiliyor. Bu da internet kullanıcılarını VPN kullanmaya iten en büyük nedenlerden bir tanesi. Bu durumu izleyen VPN şirketleri de buna yönelik VPN programlarında kampanyalar yapabiliyor.

VPN Connection Topology
Vpn nedir? En İyi VPN Programları Nelerdir? 4

VPN NASIL ÇALIŞIR?

VPN, başka bir ağa fiziksel olarak bağlanmış gibi karşı tarafa şifreli bir tünel açar. Bu tüneldeki şifreye dışarıdan bakıldığında görüntülenemez. Yani dışarıdan bakıldığında nasıl bir içerik alışverişi olduğunu anlayamaz. VPN bu özelliği sayesinde çok fazla kullanılıyor.

VPN, bilgisayarlara veya mobil cihazlara özelleştirilmiş bir ağ sürücüsü kurar. Böylece size karşıdaki bir ağdan size IP numarası sağlar. Bu sayede VPN ile bağlanan cihazlara o ağdaki izin verilen uygulamalara veya yerel internet sitelerine erişim sağlanır.

OdyuekmcU0OfL4JberSXtg
VPN Nasıl Çalışır?

VPN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Bunu Okudun Mu?🔥👇

VPN, sayesinde uzaktaki ağlara bağlanma imkanı elde ediyoruz. Örneğin son dönemde salgın nedeniyle birçok kurum home office uygulamasına geçerek çalışanlarını evden çalışma sistemine geçirdi. Çalışanlar VPN programları sayesinde evden işyeri ağlarına bağlanarak ofisteymiş gibi çalıştı. Bu tarz çalışma anlayışı ileride elbette çok daha fazla tercih edilebilir. Bu da VPN’in tercih edilmesi ve vazgeçilmezimiz olacağın anlamına da gelebilir.

Başka bir kullanım alanı da tüm trafiği toplu biçimde ele alıp farklı konumdan (genelde başka bir ülkeden) internet ortamına çıkış sağlayan sistemler. Bu VPN teknolojisinin bir avantajı da özellikle kamuya açık ağlarda işe yarar sağlamasıdır.

Bir diğer VPN türü de özellikle oyuncuların hayatlarını kurtaran ve yanlış yönlendirme problemleri sebebiyle artan sunucu cevap sürelerini (ping) azaltan özelleşmiş sistemlerdir. Bunlar internet servis sağlayıcınızın oyun verisini ayırt etmeden noktadan noktaya sektirmesi problemini çözüp size daha kısa bir rota belirler ve MMO diye bilinen çok oyunculu online oyunlarda gözle görülür ve sinir katsayılarını azaltır özellikte etki edebilmektedir.

EN İYİ VPN HANGİLERİDİR?

Dünyada birçok VPN hizmeti veren markalar bulunuyor. Bunlar şöyle sıralamak mümkün;

-Express VPN

-CyberGhost

NordVPN

Surfshark

UltraVPN

ProtonVPN

VPN SERVİSLERİ ENGELLENİR Mİ?

Bu soruyu tam anlamda “evet ya da hayır” şeklinde yanıtlamak biraz zor diyebiliriz. Nedeni ise; VPN servislerine erişim engellenebilir fakat bu engellemenin sürekli olarak yapılması teknik anlamda zor görünüyor.

Vpn nedir? En İyi VPN Programları Nelerdir?

Vpn nedir? En İyi VPN Programları Nelerdir?

Vpn nedir? En İyi VPN Programları Nelerdir?

Vpn nedir? En İyi VPN Programları Nelerdir? Sanal Özel Ağ olarak bilinir. VPN, başka ağlara bağlanmamızı sağlar.

User Rating: 4.6 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu