VRAM Nedir ? VRAM Arttırma Nasıl Yapılır ?

VRAM Nedir ? VRAM Arttırma Nasıl Yapılır ? gibi soruların cevabını araştırıp bu ayrıntılı yazıyı sizler için derledik.

VRAM bir GPU’nun (grafik kartı) bilgileri depolamak için kullandığı bellektir. Bu bilgi, görüntüleri ekranda oluşturmak için kullanılır. Tüm grafik kartları, GPU performansını etkileyen belirli bir miktarda VRAM içerir.

VRAM Nedir ?

VRAM, yalnızca grafik kartınıza yardımcı olmaya adanmış belirli bir RAM veya rastgele erişimli bellek türüdür. VRAM’i bilgisayarın geri kalanıyla kullanmak mümkün değildir. Bunun yerine, GPU’nun (Grafik İşlemci Birimi) daha iyi çalışmasına yardımcı olmaya odaklanır. Normal RAM, CPU için verileri okuyup depolarken, VRAM, GPU’nuz için aynı işi tamamlar. Genel olarak, bir sistem ne kadar fazla VRAM’a sahipse, bilgisayarın RAM’ine veya işlemcisine fazla ihtiyaç duymadığından daha hızlı çalışır.

4 GB VRAM Yeterli mi?

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak 4 GB VRAM yeterli olabilir, ancak oyuncular veya video düzenleyiciler için nispeten düşük kabul edilir. Tipik olarak, 4 GB VRAM, 1080p çözünürlükte oyun oynamayı mümkün kılar, ancak daha yüksek çözünürlüklerde oynama yeteneğinizi sınırlaması muhtemeldir. Video düzenleme amacıyla, 720p veya 1080p çözünürlükte dosyaları kolayca düzenlemek için çok düşüktür. 4 GB VRAM ile oyun oynamak veya video düzenlemek hala mümkün olsa da, performansınızı veya kalite seviyelerinizde deneyiminizi etkileyebilecek bir düşüş görmeyi bekleyebilirsiniz. 4GB VRAM, GDDR4 veya altı gibi eskiyen bir VRAM türüyse bu özellikle fark edilir.

8 GB VRAM Yeterli mi?

1440p’de veya hatta 4K çözünürlükte oyun oynamak için 8 GB VRAM yeterli olmalıdır. Ancak, paranız yetiyorsa 12 GB VRAM hedeflemeniz önerilir. Video düzenleyiciler için 720p – 1080p videoları kolayca düzenlemek için 8GB yeterli olacaktır; ancak, 4K dosyalarında hızlıca ince ayar yapmak için daha fazlasına ihtiyacınız olacak.

VRAM Arttırma Nasıl Yapılır ? ( VRAM Yükseltme )

VRAM’inizi arttırmanın en kolay yolu, yeni ve daha iyi bir grafik kartı satın almaktır. Özellikle entegre bir grafik kartınız varsa ve oyun oynamayı veya video düzenlemeyi planlıyorsanız, özel bir çözüme ihtiyacınız vardır. BIOS ayarlarından VRAM’ı arttırmak da mümkündür. Burada GPU’ya ayırmak istediğiniz bellek miktarını ayarlayabilirsiniz ancak bu aslında VRAM’ı artırmaz.

Yorum yapın