Yazılım
Trend

Window XP’nin Kaynak Kodlar Sızdırıldı

19 yıllık bir serüveni olan Windows XP hakkında flaş bir gelişme yaşandı. Shiftdelete’in bir haberine göre, Windows XP’nin kaynak kodları hackerlar tarafından sızdırıldı. Hackerların sızdırdıkları bu kaynak kodlar bir internet sitesinde paylaşılmış.

Window XP’nin Kaynak Kodlar Sızdırıldı

Peki bu olay nasıl yaşandı ve nasıl farkedildi? 4 chan’a göre yüklenen bir torrent dosyasında 43 GB’lik bir veri bulunuyor. Peki sızdırılan verilerde neler bulunuyor? Bilgilere göre sızdırılan veriler içerisinde Windows 2000, Windows CE, MS DOS, Windows Embedded ve Windows NT’nin kaynak kodları da yer aldığı ifade ediliyor.

Sızıntıyı yapanların kişilerin kim olduğu bilinmiyor fakat her kimse Bill Gates‘e de bir kin beslediği belli çünkü dosyanın içinde Bill Gates’e iftira atan videolar mevcut. Ancak sızdırılan kaynak kodlarının doğruluğu henüz netleşmedi ama Microsoft’a bu sorun hakkında haber verildiği açıklandı.

MİCROSOFT SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA

Microsoft sözcüsü TechRadar Pro‘ya “Müşterilerin korunmasına yardımcı olmak için araştırma yapıyoruz ve uygun önlemleri almaya gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

kaynak kod 1
Window XP'nin Kaynak Kodlar Sızdırıldı 3

Windows XP desteği 2014 senesinde bitmiş olsa da şaşırtıcı sayıda kullanıcı, XP’yi kullanmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz ay açıklanan istatistiklere göre, dünya çapındaki dizüstü ve masaüstü bilgisayarların yüzde 1,26‘sı hala XP’yi tercih edip satın alıyor. XP’den yeni olan Windows 8 yüzde 0,57 ve Windows Vista ise yüzde 0,12 kullanıcı oranlarına sahip.

Tahminlere göre dünya çapında dolaşımda olan 1 milyardan fazla Windows işletim sistemine sahip bilgisayar mevcut. Eğer tahminler doğruysa, bu da 25,2 milyon bilgisayarın XP’de çalışmaya devam ettiği anlamına gelmektedir.

Kaynak kodunun ortaya çıkması ile işletim sistemindeki açıkların bulunması çok daha kolay hale geliyor.  Bu da 25 milyondan fazla PC’nin tehdit altında olduğu anlamına geliyor. Bir diğer rahatsız edici durumsa bulunan güvenlik açıkları Windows 10‘da da ortaya çıkabilir. Sonuçta Windows işletim sistemlerinin mimarisi birbirine benziyor.

Kaynak kodunu sızdıran kişinin dediğine göre, XP’nin kaynak kodları yıllardır bilgisayar korsanlarının ellerinde dolaşıyormuş.

Window XP'nin Kaynak Kodlar Sızdırıldı

Window XP'nin Kaynak Kodlar Sızdırıldı

Window XP'nin Kaynak Kodlar Sızdırıldı

Window XP'nin Kaynak Kodlar Sızdırıldı! Hackerlar Windows XP'nin kaynak kodlarını bir internet sitesiyle paylaştı.

User Rating: 4.35 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu