Windows 10 Mavi Ekran Hatası Nasıl Düzeltilir ?

Windows 10 mavi ekran hatası nasıl düzeltilir ? Mavi ekran hatası nedir ? Windows 10 mavi ekran hatası çözümü! İşte bu yaygın Windows sorunu için birkaç düzeltme tavsiyesi veriyoruz. Dünyanın en popüler masaüstü yazılımı olan Windows 10, zaman zaman kaçınılmaz olarak bazı hatalar çıkarmaktadır.

Windows Mavi Ekran Hatası Nedir?

Mavi ekran sorununun ne olduğundan emin değilseniz, önce bu önemli Windows terimini gözden geçirelim.
Windows 10, Windows 11 ve diğer sürümlerde yaygın olarak “ölümcül sistem hatası” olarak adlandırılan şey, teknik olarak durma hatası veya önemli sistem hatası olarak bilinir. Bu, işletim sistemi çöktüğünde meydana gelir; bu, işletim sisteminin güvenli bir şekilde çalışmasını engelleyen bir sorunla karşılaştığı anlamına gelir. Bu olduğunda, Windows sorunla ilgili bazı bilgiler içeren mavi bir ekran görüntü çıkarır ve ardından yeniden başlar.
mavi ekran
Mavi ekran hataları, aşağıda inceleyeceğimiz birçok nedenden dolayı olabilir. Yaygın BSOD nedenleri arasında kötü sürücüler, donanım sorunları ve işletim sistemi hatalarından kaynaklı olabilir.
Windows 10 ve 11 gibi daha yeni Windows sürümleri, önceki sürümlerden daha kararlıdır, bu nedenle umarız çok sık mavi ekran hatalarıyla karşılaşmazsınız. Ayrıca bir kez oluşan mavi ekranın mutlaka bir sorun olmadığını da bilmelisiniz. Bazen Windows bir BSOD ile ani bir hata verir, ardından yeniden başlattıktan sonra mükemmel şekilde çalışır.

Windows Mavi Ekran Durdurma Hatası Kodunuzu Not Edin

Çok fazla hata sebebi olduğundan, doğru hata sebebini bilmeden mavi ekran hatalarının nasıl çözüleceği hakkında konuşmak zor. Bu nedenle, mavi ekran hatalarında en önemli husus ekranda çıkan hata kodudur.Lütfen bu hata kodunu not ediniz.
Windows 10 ve 11’de bir BSOD, basit bir hata mesajıyla birlikte üzgün bir yüz ifadesi içerir. Bunun altında, Microsoft’un mavi ekran sorun giderme sayfasına bir bağlantı, bir QR kodu ve bir Durdurma Kodu alanı göreceksiniz. Telefonunuzun kamerasıyla QR kodunu tarayabilirsiniz.
windows mavi ekran

Windows ve Sürücü Güncellemelerini Kontrol Edin

Kötü güncellemeler bazen sorunlara yol açabilse de, çoğu zaman Microsoft ve üçüncü taraf şirketler bu gibi sorunları gidermek için güncellemeler yayınlar. Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’i ziyaret edin ve bekleyen güncellemeleri uygulayın.

Sürücülerinizi kontrol etmeniz de önemlidir, çünkü bunlar genellikle Windows 10 mavi ekran hatalarının kaynağı olabilir. Bunu yapmak için, kullanıcı menüsünü açmak için Win + X tuşlarına basın (veya Başlat düğmesine sağ tıklayın). Ardından, bu yardımcı programı açmak için Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
Burada, herhangi bir girişte sürücüde bir sorun olduğunu gösteren sarı üçgen simgeleri kontrol edin. Sürücüyü yeniden yüklemeniz veya aygıtı kaldırmanız gerekebileceğinden bununla birlikte görünen aygıtları iki kez kontrol etmelisiniz.
windows10 surucu guncelleme
Üreticinin web sitesini ziyaret etmeli ve oradan en son sürücüleri almalısınız.

Kötü Amaçlı Yazılım Taraması

Kötü amaçlı yazılım, Windows sistem dosyalarınıza zarar verebilir ve mavi ekrana neden olabilir. Böyle bir problemle karşılaşmamak için trojan (malware) taraması yapmalısınız.
malware taramasi
Tarama yapmak için Malwarebytes kullanmanızı öneririz. Bu, her türlü hileli yazılımı arayacak ve sizin için kaldıracaktır. Bir şey bulursa, temizlikten sonra yeniden başlatın ve mavi ekran hatalarınızın kaybolup kaybolmadığına bakın.

Bilgisayar Donanımınızı Test Edin

Neden mavi ekran hatası aldığınızı anlamadıysanız, daha sonra bilgisayarınızın fiziksel bileşenlerini kontrol etmelisiniz. Bazen arızalı bir RAM veya başka bir bozuk bileşen mavi ekrana neden olabilir.

Bir SFC Taraması çalıştırın

Windows, SFC (Sistem Dosyası Denetleyicisi) adlı bir komut satırı aracı içerir. Bunu çalıştırmak, bozuk Windows sistem dosyalarını kontrol eder ve bunları düzeltmeye çalışır. Bunu yapmak mavi ekran sorununuzu çözebilir.
tarama windows10 sfc
Yine, kullanıcı kısayol menüsünü açmak için Win + X tuşlarına basın (veya Başlat düğmesine sağ tıklayın). Komut İstemi (Yönetici), Windows PowerShell (Yönetici) veya Windows Terminal’i (Yönetici) seçin, ardından aşağıdakini yazın:

sfc /scannow

Bunu çalıştırıp biraz bekleyin ve sonuçları inceleyin. Herhangi bir düzeltme bulup uyguladıysa, yeniden başlatın ve Windows 10 mavi ekran sorununun durup durmadığına bakın.

Gelişmiş Mavi Ekran Sorun Giderme Araçlarını Kullanın

Daha derin sorun giderme için, mavi ekranda kilitlendikten sonra Windows’un ekrana yazdığı bilgileri yorumlayan araçları kullanabilirsiniz. Bunlar genellikle yalnızca ileri düzey kullanıcılar içindir. Mavi ekran hatalarını genellikle çözen Windbg hata ayıklama aracını tavsiye ediyoruz.

Windows’u yeniden yükleyin

Her şey başarısız olursa, Windows’u bilgisayarınıza yeniden yüklemeniz gerekir. Bu noktada, sürücüleri, donanımları, kötü amaçlı yazılımları ve yazılım sorunlarını elediniz, bu nedenle sisteminizde daha derinlerde yatan bir sorun olmalı.

Yorum yapın