Teknoloji
Trend

Yandex Zen Nedir Ne İşe Yarar?

Yandex Zen Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl kullanılır? Başvuru nasıl yapılır? Bu yazımızda Yandex zen hakkında inceleme yapacağız.

Yandex Zen Nedir Ne İşe Yarar?

Yandex Zen, Yandex’in geliştirdiği kişisel bir öner servisi olarak biliniyor. Yandex Zen, internet kullanıcılarının ilgisini çekecek haberleri, videoları ve diğer içerikleri belirler kullanıcıların beğenisine sunar. Bu içerik seçeneği ve belirlemeler bir yapay zeka teknolojileri tarafından belirleniyor. İçerikler global olan Yandex web arama indeksinden seçiliyor.

Yandex Zen, kullanıcıların ilgilendikleri konular hakkında öneriler ve ilgili konuları bulmalarına yardımcı olmaktadır. Haber, yazı veya video içeriklerini anlamsal açıdan analiz etmektedir.

İnternet ortamındaki mevcut içerik ile kullanıcının çevrimiçi davranış özellikleri arasında karşılaştırma yapan Yandex Zen kişilerin beğenisini çekebilecek içeriği belirler kullanıcıya kişisel yayın akışı sunar. Kullanıcı da Daha fazla göster ve Daha az göster seçeneklerini kullanır veya dilediği kanala abone olarak kişisel yayın akışını kendi tercihlerine ve beğeni alanlarına daha uygun hale getirebilir. Kullanıcıların beğenileri değiştikçe Yandex Zen akışı da ona göre şekillenir.

Yandex Zen Nedir Ne İşe Yarar?
Yandex Zen Nedir Ne İşe Yarar?

Yandex Zen’in kullanıcılarının ilgi duydukları konuları analiz etme ve kullanıcıya sunma süresi ise bir ya da iki hafta sürebiliyor.

Yayın akışını yenilemek için klavyede F5 tuşuna veya Yandex.Zen sekmesinde Yeni yayınlar butonuna tıklayın.

Yandex Zen’in bir başka özelliği ise internet yayınlarına yeni okur kitlesi kazandırması. Yandex Zen yayınları kaynak sitelerden otomatik şekilde alınır ya da içeriği yapanlar tarafından direkt yüklenir. Herhangi bir kişi, şirket veya internet yayıncısı Yandex Zen’de özel kanal hakkına sahiptir.

Yandex Zen kişisel yayın akışınıza erişmek için;

  • bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda ya da tabletinizde Yandex Browser’da yeni bir sekme açmanız,
  • Yandex Launcher mobil uygulamasını açmanız,
  • Yandex Görsel Favorileri’nin kurulu olduğu Mozilla Firefox’ta yeni bir sekme açmanız,
  • veya Yandex mobil uygulamasını kullanmanız yeterlidir.

Gizlilik konusunda Yandex Zen kullanıcılarına güvenli bir ortam sunar ve verileri isimsiz olarak yayınlar. Ayrıca Yandex Zen mobil olarak uyumlu bir şekilde çalışır.

Yandex Zen Nedir Ne İşe Yarar?
Yandex Zen Nedir Ne İşe Yarar?

YANDEX ZEN’DEN PARA KAZANILIR MI?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Yandex Zen’e video, haber veya blog yazıları ekleyebilirsiniz. Merak edilen bir soruda Yandex Zen üzerinden para kazanılıp kazanılmadığı… Yandex Zen’den yüklediğiniz içerikler sayesinde para kazanabilirsiniz. Ayrıca bu yayınlarınızdan ücret kazanma şansınız da var. YouTube gibi platformlar üzerinden para kazanma mantığına benzeyen bir mantık var. Yani içeriğinizin her 1000 görünümü üzerinden Yandex Zen size ücret ödemesi yapar. Bu da Yandex Zen’i kullanmak için bir avantaj sağlıyor.

Yayınlardan para kazanmanın elbette kuralları var. Bu kurallar, içeriğin özgün olması, kaynak gösterilmesi, hakaret veya küfürlü içeriklerin olmaması, yalan haberlerin yapılmaması ve uygunsuz görsellerin kullanılmaması gibi dikkatli olunması gereken kurallar mevcut.

Yandex Zen’de nasıl kanal oluşturulur?

Yandex Zen’de özel bir kanal oluşturmak için servise kullanıcı girişi yapmanız yeterlidir. Kullanıcı girişi için mevcut Yandex hesabınızı veya sosyal ağ hesaplarınızdan birini kullanabilirsiniz.

Yandex Zen kanalımı Yandex kullanıcı hesabıma bağlayabilir miyim?

Kanalı sadece kendi hazırladığınız yayınlar için kişisel bir kanal olarak kullanmayı düşünüyorsanız bunu yapabilirsiniz.

Kanalı bir yayınevi veya şirket çalışanı olarak iş amaçlı kullanmak istiyorsanız, Yandex Zen için ayrı bir Yandex kullanıcı hesabı oluşturup bunu diğerleriyle de paylaşmanız önerilir. Gerektiğinde hesaba erişimi yineleyebilmeniz için hesaba mutlaka bir telefon numarası eklemeyi unutmayın.

Bir tüzel kişi olarak Yandex Zen’e kaydolmak mümkün mü?

Hayır mümkün değil. Yandex Zen’e şu an sadece gerçek kişi olarak kayıt yapabilirsiniz.

Yandex Zen hesabına birden fazla Yandex kullanıcı hesabı bağlanabilir mi?

Yandex Zen hesabına şu anda sadece bir Yandex kullanıcı hesabı bağlanabilir.

Yandex Zen Nedir Ne İşe Yarar?

Yandex Zen Nedir Ne İşe Yarar?

Yandex Zen Nedir Ne İşe Yarar?

Yandex Zen Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl kullanılır? Başvuru nasıl yapılır? Bu yazımızda Yandex zen hakkında inceleme yapacağız.

User Rating: 4.1 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu