YazılımYapay Zeka
Trend

Yapay zeka nedir? Yapay zeka nerede kullanılır?

Yapay zeka nedir? Yapay zeka nerede kullanılır? Yapay zeka, son dönemlerde en çok duyduğumuz terimlerden biridir. Bu terim aslında ilk defa 1950’li yıllarında dile getirildi. Yapay zeka için kısaca, insan zekasını taklit eden makinelerin icadıdır diyebiliriz.

Yapay zeka ile hedeflenen, insan gibi düşünebilen, karar verebilen ve daha ileri seviyelerde işlemleri gerçekleştirmek için bilgisayar sistemleri yapmaktır.

1950 yılında İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimlerinin temelini atan Alan Turing tarafından ortaya atılan Turing Testinde; soru soran bir insan ve karşı tarafta ise sorulara insan gibi cevap verebilen bir bilgisayar vardır. Soruyu soran insan, aldığı cevaplara göre, cevap vereni görmeden bir insan mı yoksa bir bilgisayar mı olduğuna karar verir. Buradaki amaç ise; bir bilgisayarın insan gibi zeki olup olamayacağını ölçmektir.

1131312312312
Yapay zeka nedir? Yapay zeka nerede kullanılır? 4

1997 yılında ise IBM’n geliştirdiği bir sistemle yapay zeka, Rus satranç ustası olan Gary Kasparov’u yenmiştir.

Bugün ise yapay zekayı günlük yaşamımızda görmem mümkündür. Örneğin; cep telefonlarımızla fotoğraf çekinirken, yüzlerimizin telefon tarafından çerçeve içine alınması yapay zekanın bir sonucudur. Ya da sürücüsüz araçlar da yapay zeka sistemi ile geliştirilmektedir.

Herbert A. Simon 1965 yılunda, “Makineler, bir insanın yapabildiği her şeyi yapabilecek. 20 yıl içinde…” sözünü sarfetmiş ve yapay zekanın insan zekasıyla eşitleneceğini tahmin etmişti. Fakat hiç de öyle olmadı. Yapay Zeka tartışmaları hala günümüzde devam ediyor. Henüz insan zekası kadar becerikli olduğu da kanıtlanmamıştır.

Bu alanlarda çalışan bilim insanları ise artık tahminlerini şu şekilde yapmaya başladı; yapay zeka, hiçbir zaman insan zekasını geçemeyecek.

Örn; Bu alanda önemli çalışmalar yapan ve 2000’li yıllara geldiğimizde çok konuşulan Moore Kanunları’nı başarıyla ortaya koyan Gordon Moore gibi kişiler, yapay zekanın insan zekasını asla geçemeyecek tahminin yapıyor. Zaten yapay zeka denince akla robotların dünyayı ele geçirmesi tasviri veya betimlemesi yapılır fakat yapay zeka, insanlığı ele geçirmek için tasarlanmış bir sistemden ziyade insanların yaşamlarını kolaylaştırmak için üretilmiştir.

bbbe7173041a4b3e86524cb1fd4ac993
Yapay zeka nedir? Yapay zeka nerede kullanılır? 5

YAPAY ZEKA NE İŞE YARAR?

Yapay Zeka teknolojisi, daha öncesinde insan gücünü zorunlu gerektiren süreçleri veya görevleri otomatikleştirerek kurumsal performansı ve üretkenliği iyileştirerek yükseltir.

Yapay Zeka aynı şekilde hiçbir insanın ulaşamayacağı bir ölçekte verileri anlamlandırabilir. Bu özelliği ile yapay zeka, çok iyi derecede iş avantajları ortaya koyabilir. Örneğin, Netflix, belirli bir düzeyde kişiselleştirme sağlamak için makine öğreniminden faydalanmış ve bu neticede 2017 senesinde müşteri sayısında yüzde 25’ten fazla büyüme yaşamıştır. Yapay zeka nedir?

YAPAY ZEKA NEREDE KULLANILIR?

Yapay zeka sistemleri artık günlük yaşantımızda bizimle birlikte iç içe yaşıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte birçok imkana sahip olabiliyoruz. Peki yapay zeka hayatımızda nerelerde kullanılıyor?

  • Sanal Asistanlar
  • 2. Oyunlar.
  • 3. Akıllı Arabalar
  • Satın Almacılar
  • Dolandırıcılığı Önleme
  • Sohbet ve Destek Botları
  • 7. Güvenlik Sistemleri
  • 8. Müzik ve Seyir Öneri Robotları
  • Akıllı ev Sistemleri

Yapay zeka diğer yazılarımı için tıklayın

Yapay zeka nedir? Yapay zeka nerede kullanılır?

Yapay zeka nedir? Yapay zeka nerede kullanılır?

Yapay zeka nedir? Yapay zeka nerede kullanılır?

Yapay zeka nedir? Yapay zeka nerede kullanılır? Yapay zeka ne işe yarar?

User Rating: 4.58 ( 2 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu