Yazılım

Yazılımcı maaşları ne kadar?

Türkiye’de yazılımcı maaşları ne kadar? Üniversiteye kayıt olacak ya da üniversitelerin yazılım bölümlerinden mezun olacak olan öğrenciler son zamanlarda yazılımcıların ne kadar maaş aldığını merak ediyor. Bu yüzden 2021 Yazılımcı Geliştirici Raporu hazırlandı.

Evden çalışma sebebiyle artık bilgisayarlarımızla daha fazla vakit geçirmeye başladık. Bu da başta yazılım sektörü olmak üzere birçok sektörü de geliştirdi diyebiliriz. Bilgisayarla çok fazla zaman geçiren gençler yazılım mesleği konusuna da ilgi göstermeye başladı.

Yazılımcı maaşları ne kadar?
Yazılımcı maaşları ne kadar?

Yazılımcı maaşları ne kadar?

Üniversite sınavların sayılı günler kaldı. Yazılım mesleğine olan ilgi giderek artıyor. 2021 Yazılım Geliştirici Maaş Raporu yayınlandı. Raporda Yazılımcı maaşları ne kadar? sorusuna cevap veren Coolever, maaşlar ile sınırlı kalmayarak iş yaşamına, şirketlerdeki çalışan memnuniyetinden, cinsiyet eşitliğine dair birçok önem arz eden başlık altında çeşitli analizler açıklandı.

Yazılımcı maaşları ne kadar?
Yazılımcı maaşları ne kadar?

Ankete katılanların profilleri hakkındaki veriler de açıklandı. Ankete katılanların yüzde 93.4’lük bölümü Türkiye’de yaşamını devam ettirirken, geri kalan kısmı Almanya, Hollanda, İsveç, Belçika ve Estonya’da gibi ülkelerde yaşayan yazılımcılar oluşturdu. Katılımcıların yüzde 68.3’lük bölümünün 25 – 34 yaş aralığında olduğu belirtilirken, kitlenin yüzde 92.5’i erkek, yüzde 6.6’sı ise kadın.

KİM NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Katılımcıların yüzde 73.1’i lisans mezunu. Kullanılan teknolojilere bakıldığında ise JavaScript, C#, ve .Net’in popülerliğini devam ettirdiği görülüyor. Katılımcıların yüzde 55.9’u 10000 TL ya da daha alt seviyelerde bir net maaşa sahip olduğu ifade ederken, 20 bin ile 25 bin TL arasında maaş aldığını ifade eden katılımcıların yüzde 4.7’si.

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu