Sosyal Medya
Trend

Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir?

Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir? Türkiye’de günlerdir yeni sosyal medya düzenlemesi hakkında tartışmalar yapılıyor. Teknolojik bir çağda yaşadığımız ve internetin ya da sosyal medyanın gündelik hayatımızın bir parçası haline geldiği bu dönemde Türkiye’de sosyal medya düzenlemesiyle ilgili yasa teklifi Meclis’te kabul edildi. Peki nedir bu sosyal medya düzenlemesi? Ne kısıtlamalar ve haklar getiriyor?

Yeni sosyal medya düzenlemesinde, Instagram, Twitter, Facebook, Youtube ve Netflix gibi başlıca bilinene sosyal medya platformları ile ilgili kararlar alındı. 16 saat süren meclis görüşmeleri sonunda, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni kabul etti.

Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir? İşte Belli Olan Düzenlemeler

İÇERİK ÇIKARMA: Bir internet sitesin kapatılması kararını ortaya çıkaran erişimin engellenmesi cezası yerine içeriğin çıkartılması kararı alınabilecek. Bu şekilde, haber alma özgürlüğü daha iyi korunmuş olunacak. Alınan kararın en geç 4 saatte yerine getirilmesi gerekiyor.

0x0 sosyal aglara ozel hayat duzenlemesi sosyal medya duzenlemesi neleri iceriyor iste tum detaylar 1596104438031
Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir? 8

48 SAATTE YANIT VERİLECEK: Sosyal ağ sağlayıcı, yapılan başvurulara 48 saatte yanıt vermesi gerekiyor Aksi taktirde ceza gelecek. Peki nedir cezası bunun? Bu zorunluluk yerine getirilmezse 5 milyon TL, içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararları uygulanmazsa 10 milyon TL idari para cezası uygulanacak.

0x0 sosyal aglara ozel hayat duzenlemesi sosyal medya duzenlemesi neleri iceriyor iste tum detaylar 1596104444840
Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir? 9

SOSYAL MEDYA KİM?: Yasaya göre sosyal medya internette sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan veren gerçek veya tüzel kişilerdir.

0x0 sosyal aglara ozel hayat duzenlemesi sosyal medya duzenlemesi neleri kapsiyor iste tum detaylar 1596105936196
Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir? 10

YER SAĞLAYICILAR: Yükümlülüklerini uygulamayan yer sağlayıcı hakkında, 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar verilebilen idari para cezası, 100 bin TL’den 1 milyon TL’ye kadar artırılacak. Teklifte cezalar daha fazlaydı fakat önerge ile bu ceza indirildi

0x0 sosyal aglara ozel hayat duzenlemesi sosyal medya duzenlemesi neleri iceriyor iste tum detaylar 1596105424864
Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir? 11

UNUTULMA HAKKI: Kişiler, unutulma hakkını kullanabilecek. Peki nedir bu unutulma hakkı? Unutulma hakkı, sosyal medya ve internet ortamında kullanabilecek. Kamu yararı öncelenecek ve başvurular üzerine bir kişi hakkındaki içerikler silinebilecek.

0x0 sosyal aglara ozel hayat duzenlemesi sosyal medya duzenlemesi neleri iceriyor iste tum detaylar 1596105352913
Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir? 12

TÜRKİYE’DE BARINDIRMA: Sosyal ağ sağlayıcı, Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının verilerini Türkiye’de barındırma anlamında gerekli tedbirleri alacak.

0x0 sosyal aglara ozel hayat duzenlemesi sosyal medya duzenlemesi neleri iceriyor iste tum detaylar 1596105362198
Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir? 13

24 SAATLİK SÜRE: Mahkeme kararları bildirimden sonraki 24 saat içinde uygulanacak. Eğer uygulanmazsa ortaya çıkan zararları tazminat olarak alabilecek.

3 AYLIK SÜRE: Sosyal ağ sağlayıcılar 3 ay içerisinde kendilerine yapılacak “özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi” şikayet başvurusuna 48 saat içinde cevap verebilmek için gerekli hazırlıkları yapacak.

PORT DA EKLENDİ: Bir kişinin tespiti konusunda IP adresi yeterli ve sağlık bir sonuç vermeyeceği için “port bilgisi” de yasaya konuldu.


.

Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir?

Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir?

Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir?

Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir? Yeni sosyal medya kanunu Meclis'e sunuldu ve yasa teklifi kabul edildi. Düzenleme ne içeriyor?

User Rating: 4.35 ( 1 votes)

Softwaretr

Türkiye'nin En Büyük Teknoloji Portalı

Bunu Okudun Mu?🔥👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu