Yurt Dışından Gelen Paralar Kaç Günde Gelir?

Yurt Dışından Gelen Paralar Kaç Günde Gelir? Kaç günde hesaba ulaşılır? Ne kadar kesinti olur? En ucuz gönderme ve alma yöntemi nedir?

Yurt Dışından Para Kaç Günde Gelir?

Yurt dışından para gönderenler, paranın en hızlı şekilde alıcısına ulaşmasını isterler. Yurt dışından gönderilen paralar, kurumlara ve ülkelere göre değişmektedir. Yaşanan bir sıkıntı da kesilen komisyonlardan şikayetler olması… Peki yurt dışından gönderilen paralar kaç güne gelir?

Yurt dışından gönderilen paralar döviz olduğu için bu “para gönderme” işlemlerine swift veya uluslararası para transferi olarak adlandırılır. Bu konuyla ilgili karıştırılan ise havale ve EFT konuları. Havale ve EFT ülke sınırları içerisinde yapılan para transferleri için kullanılıyor. Havale aynı bankalar arası yapılan para transferleri için kullanılırken, EFT ise farklı bankalar arası yapılan para transferleridir. Bu ayrımı bilmek önemli.

Yurt Dışından Gelen Paralar Kaç Günde Gelir?

YURT DIŞINDAN PARA NASIL GELİR?

Yurt dışından gönderilen para işlemlerinde en önemli faktör transfer hızıdır. Gönderici ve alıcı işlemlerin en hızlı şekilde yapılmasını talep eder. Yurt dışından gönderilen bir paranın bir başkasının hesabına geçmesine ise Provizyon denir. Provizyonun, yurt dışından gönderilen bir paranın başka bir hesaba geçmesi için Merkez Bankası’nın onayından geçer. Merkez Bankasının onayı sonrası bu transfer sıraya girerek ona göre hesaba aktarılır.

IBAN VEYA İSİM TERCİHİ NASIL OLMALIDIR?

Yapılan para transferinde önemli bir kıstas ise IBAN ve isim tercihleri. Yurt dışından gelen paraların hesaba hızlı aktarılması için IBAN numarasının tercih edilmesi daha faydalıdır. Bu durum isim tercihine göre daha avantajlı. Para transferi 4 gün geçmesine rağmen hesaba gelmez ise transferi yapan aracı kurumla görüşmelidir.

HIZLANDIRMA TALEBİ

Transferlerin gecikmesi işlem yoğunluğuna göre değişmektedir. Ya da paranın tercihlere göre havuzda bekletilmesinden dolayı gecikebilir. Bu durumda yapacağınız talep veya müracaat ile transferinizin hızlandırılmasını talep edebilirsiniz.

Yurt Dışından Gelen Paralar Kaç Günde Gelir?

WESTERN UNİON VE MONEY

En çok kullanılan ve bilinen uluslararası para transferleri için hizmet veren kurumlar Western Union ve Money’dir. İnternet üzerinden yapılan para transferleri ise daha ucuza yapılmaktadır.

Yurt Dışından Gelen Paralar Kaç Günde Gelir?

Konu hakkında soru ve görüşleriniz için yorum kısmından sorabilirsiniz. En kısa sürede sizlere yanıt vereceğiz.

Yurtdışından Türkiye’ye para transferi kaç gün sürer?

Ortalama 2 gün sürmektedir.

Yurtdışından gelen para bloke olur mu?

Çeşitli nedenlerden dolayı olabilir.

Yurtdışından gelen para sorgulama nasıl yapılır?

Banka hesabınızdan anlık kontrol edebilirsiniz.

Yorum yapın